روش درست شارژ کردن گوشی

0

باتری‌های جدید به اندازه‌ای هوشمند هستند که اجازه ندهد شارژ اضافی بیش از توان آن‌ها، واردشان شود. در واقع زمانی که گوشی را در طول شب شارژ می‌کنید، گوشی به صورت خودکار باتری را روی ۹۹ درصد نگه می‌دارد تا از ازدیاد انرژی، جلوگیری شود.

این موضوع ممکن است باعث داغ شدن بیش از حد باتری شود و در نتیجه، از عمر مفید باتری کاسته شود. از قرار دادن گوشی هنگام شارژ  در زیر بالش یا هر جای گرم و پر فشار دیگری، خودداری کنید.

بهترین کار این است که گوشی را به یک شارژر هوشمند متصل کرده و دستور قطع برق پس از ساعت مشخصی را به آن بدهید.

در نظر داشته باشید که تنها از کابل‌های شارژ معتبر برای محصولات خود استفاده کنید.( اگر آیفون در اختیار دارید، حتماً باید کابل شما دارای گواهینامه MFI باشد). در غیر این صورت به احتمال زیاد کابل شارژ به باتری گوشی شما آسیب خواهد زد.

باتری نباید به ۰ برسد تا آن را دوباره شارژ کرد. این موضوع از بیخ و بن غلط است چرا که واقعیت ماجرا کاملاً برعکس است و در واقع باتری‌های لیتیوم یون طوری طراحی شده‌اند که نباید آن‌ها را حتی نزدیک به ۰ درصد رساند چرا که این کار باعث می‌شود یک چرخه‌ی کامل از عمر باتری طی شود و هر باتری تعداد چرخه‌ی محدودی را می‌تواند تحمل کند.

البته که باتری در کل یک عضو مصرفی است و پس از مدت زمان خاصی، باید آن را تعویض کرد. محققان بیان می‌کنند که بهتر است برای افزایش عمر باتری، آن را روی ۲۰ یا ۳۰ درصد به شارژ بزنید و از آن طرف نیز روی ۸۰ یا ۹۰ درصد ، گوشی را از برق بکشید. چرا که شارژ کردن آن ۲۰ یا ۱۰ درصد نهایی، باعث می‌شود که به باتری فشار زیادی وارد شود. بنابراین سعی کنید که باتری گوشی خود را بین ۳۰ تا ۹۰ درصد نگه دارید.

باتری‌های جدید همچنین از شارژ سریع نیز پشتیبانی می‌کنند که ظرفیت باتری را به سرعت به ۸۰ درصد می‌رساند و پس از آن، متوجه می‌شوید که سرعت شارژ کاهش یافته است. این موضوع به دلیل جلوگیری از داغ شدن بیش از حد باتری صورت گرفته است. همچنین در کل این موضوع را بدانید که شارژ سریع، برای باتری‌های لیتیوم یونی چندان مناسب نیست.

سعی کنید که از شارژ کردن باتری به صورت فست شارژ بپرهیزید و باتری را با سرعت پایینی شارژ کنید.

همان طور که اشاره شد، عمر باتری‌های لیتیوم یونی را چرخه‌ی شارژ آن‌ها تعیین می‌کند. به این معنی که هر دفعه که گوشی را تا ۱۰۰ درصد شارژ می‌کنید، یکبار به به چرخه‌ی شارژ باتری اضافه می‌شود.

با این حال به عنوان مثال اگر از ۸۰ درصد، باتری به ۳۰ درصد برسد و شما دوباره گوشی را به ۸۰ درصد برسانید، و دوباره شارژ را مصرف کنید، یک حلقه به عمر باتری اضافه می‌شود. در هر صورت ، شرکت اپل بیان کرده است که عمر باتری آیفون حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ حلقه است و این موضوع به این معنی نیست که تنها ۵۰۰ بار می‌توانید گوشی خود را به شارژ بزنید.

در سال ۲۰۱۷ شرکت اپل به صورت رسمی اعتراف کرد که عملکرد تراشه‌های گوشی‌های آیفون را پس از اینکه باتری آن‌ها ضعیف شد، کاهش می‌دهد. به همین دلیل  کاربران گوشی‌های قدیمی این شرکت باید با مراجعه به مراکز رسمی، باتری گوشی‌های خود را تعویض کنند.

شاید جالب باشد بدانید که چرا شرکت‌های ساخت گوشی‌های هوشمند باتری‌های قابل تعویض را دیگر مانند قدیم در گوشی‌ها خود قرار نمی‌دهند. دلیل این امر این است که تولید کنندگان ترجیح می‌دهند کاربران پس از ۲ یا سه سال، گوشی‌های خود را تغییر دهند پس چرا باید با گذاشتن باتری‌های قابل تعویض، جلوی این اتفاق را بگیرند.

 

منبع: icfied

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.