استفاده از هوش مصنوعی برای شناسایی و کنترل نوزادان نارس

0

محققان دانشگاه استرالیای جنوبی (University of South Australia) از طراحی یک سیستم هوش مصنوعی خبر داده‌اند که می‌توان آن را به دوربین‌های دیجیتال افزود تا شناسایی و کنترل نوزادان نارس تسهیل شود.

پزشکان با استفاده از این سیستم می‌توانند به طور خودکار نوزادان نارس را از روی چهره و پوست آنها شناسایی کنند و از راه دور نشانه‌های حیاتی آنها را کنترل و بررسی کنند تا در صورت لزوم مراقبت‌های خود را تشدید کنند.

استفاده از این سیستم نیاز به کاربرد حسگرهای الکتریکی تماسی را از بین می‌برد. این حسگرهای تماسی تنها با افزودن صفحات چسبناک قابل استفاده هستند که می‌تواند منجر به پارگی پوست و عفونت‌های احتمالی در نوزادان شود. در مقابل استفاده از دوربین‌های ویدئویی غیر تماسی هوش مصنوعی هیچ آسیب جانبی برای نوزادان ایجاد نمی‌کند.

این دوربین‌های فوق دقیق می‌توانند برای کنترل ضربان قلب و تنفس نوزادان هم مورد استفاده قرار بگیرند. هوش مصنوعی دوربین‌های یادشده موجب می‌شود تا پزشکان حتی با بررسی حرکات بدن نوزادان هم بتوانند در مورد عادی یا غیرعادی بودن وضعیت آن‌ها به جمع بندی برسند.

در سراسر جهان، بیش از 10 درصد از نوزادان نارس به دنیا می‌آیند و به دلیل آسیب پذیری بالا، علائم حیاتی آن‌ها باید به طور مداوم کنترل شود. دقت این سیستم در بررسی و کنترل نوزادان نارس برابر با ۹۹.۷۸ درصد اعلام شده است که به شکل موثری به حفظ جان این نوزادان کمک می‌کند.

منبع: zdnet

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.