چین در کشتن بیت‌کوین ناکام ماند

0

 

شاید بیت‌کویندر چند ماه گذشته هدف بزرگ‌ترین حمله هماهنگ تاریخ خود قرار گرفته باشد، با این حال جامعه سرمایه‌گذاران هنوز تسلیم نشده است. چین پس از به پایان رسیدن مهلت دو هفته‌ای که به ماینرهای بیت‌کوین داده بود، به‌طور آشکار استخراج را در بیشتر مناطق این کشور ممنوع کرد. این امر موجب شد بزرگ‌ترین اصلاح سختی شبکه بیت‌کوین پس از کاهش ۵۰ درصدی هش ریت اتفاق بیفتد.

چند هفته بعد، در روز ۱۶ ژوئن چین نمایش نتایج مربوط به صرافی‌های ارز دیجیتال را در موتورهای جستجو مسدود کرد. در همین حال صرافی هوبی (Huobi) هم که از معاملات مشتقات ارزهای دیجیتال پشتیبانی می‌کند، محدودیت‌هایی را برای معاملات با اهرم خود در نظر گرفت و پذیرش کاربران جدید چینی را متوقف کرد.

سرانجام روز ۲۱ ژوئن، بانک مرکزی چین به تمامی بانک‌های این کشور دستور داد تا حساب‌های مربوط به میزهای معاملاتی فرا بورسی را ببندند و در ادامه حتی حساب‌های آنها در شبکه‌های اجتماعی هم مسدود شد. میزهای فرابورس در چین به‌عنوان دروازه‌ای برای ورود ارزهای فیات عمل می‌کنند و بدون آنها تبدیل بیت‌کوین به استیبل کوین‌ها کار دشواری است.

به‌دنبال این جریانات، برخی تحلیل‌گران تمایل داشتند این تاکتیک‌ها را طوری توصیف کنند که انگار چیزی جز یک ترس، بلاتکلیفی و تردید (FUD) بی‌معنی نیستند، اما با نگاهی به گذشته، به نظر می‌رسد که چین یک حمله برنامه‌ریزی‌شده را به شبکه بیت‌کوین و صنعت استخراج تدارک دیده است.

تأثیر کوتاه‌مدت ممنوعیت‌های چین را می‌توان به‌عنوان موفقیتی در حد متوسط در نظر گرفت، چراکه باعث سقوط قیمت بیت‌کوین و افزایش نگرانی‌ها نسبت به وقوع حمله ۵۱ درصد شد.

با این حال در نهایت حمله چین شکست خورد و در ادامه این مطلب هم دلایلی برای اثبات این شکست ارائه شده است.

 

بازگشت هش ریت بیت‌کوین

هش ریت شبکه بیت‌کوین، معیاری که نشان‌دهنده کل قدرت استخراج شبکه است، پس از رسیدن به اوج ۱۸۶ میلیون تراهش بر ثانیه (TH/s) در روز ۱۲ مه، شروع به کاهش کرد. این اتفاق در چند هفته اول به‌ دلیل محدودیت‌های اعمال شده در مناطقی بود که از زغال‌سنگ برای تأمین انرژی مورد نیاز خود استفاده می‌کردند. تخمین زده شده است که ۲۵ درصد از کل استخراج بیت‌کوین مربوط به این مناطق بوده است.

با این حال با گسترش محدودیت‌ها به سایر مناطق، این شاخص به ۸۵ میلیون تراهش بر ثانیه رسید که پایین‌ترین سطح در دو سال گذشته بود.

اما اکنون قدرت پردازش شبکه بیت‌کوین در کمتر از سه هفته مجدداً به ۱۰۰ میلیون تراهش بر ثانیه (TH/s) رسیده است. برخی از استخراج‌کنندگان تجهیزات خود را با موفقیت به قزاقستان منتقل کردند و برخی دیگر هم آنها را به کانادا و آمریکا فرستادند.

 

ادامه یافتن معاملات همتا‌به‌همتا

گرچه فعالیت شرکت‌های درگیر در تراکنش‌های ارز دیجیتال در چین ممنوع شده است، اما اشخاص همچنان کار واسطه‌ها را انجام می‌دهند. با توجه به داده‌های به‌دست آمده از سیستم رتبه‌بندی داخلی صرافی‌ها، برخی از این اشخاص بیش از ۱۰۰۰۰ تراکنش همتا‌به‌همتای موفق را به ثبت رسانده‌اند.

صرافی‌های هوبی و بایننس هر دو بازار مشابهی دارند که در آن کاربران می‌توانند چندین ارز دیجیتال از جمله تتر را معامله کنند. پس از تبدیل کردن ارزهای فیات به استیبل کوین‌ها، انجام معامله در یک صرافی معمولی یا بازار مشتقات امکان‌پذیر می‌شود.

 

صرافی‌های آسیایی همچنان از نظر حجم معاملات غالب هستند

به نظر می‌رسد اعمال محدودیت کامل بر روی معاملات ارز دیجیتال از سوی مقامات چین، صرافی‌هایی مانند بایننس، اوکی اکس (OKEx) و هوبی را هم که قبلاً در این کشور فعالیت می‌کردند هدف قرار داده است. با این حال داده‌های مربوط به حجم معاملات اخیر این صرافی‌ها تأثیر معناداری را نشان نمی‌دهد.

توجه داشته باشید که سه صرافی آسیایی در حالی در رده‌های برتر قرار گرفته‌اند که حجم معاملات کوین‌بیس، کراکن و بیتفینکس (Bitfinex) حتی به آنها نزدیک هم نشده است.

ممنوعیت استخراج و معاملات بیت‌کوین در چین ممکن است باعث شکل‌گیری وقفه‌های موقتی و تأثیرات منفی بر روی قیمت این ارز دیجیتال شده باشد، اما تاکنون معیارهای مربوط به شبکه و قیمت بهتر از آنچه که انتظار می‌رفت بازیابی شده است.

 

منبع: cointelegraph

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.