پلتفرم پالیگان (Polygon) و توکن متیک (MATIC) چیست؟

0

اگر به طور کلی بخواهیم نگاهی به تعریف پالیگان داشته باشیم، می‌توان گفت پالیگان راه حلی برای چالش‌هایی است که امروزه فناوری اتریوم از آن ها رنج می برد. پالیگان که قبلاً به عنوان متیک نتورک (Network Matic) شناخته می‌شد، یک شبکه لایه 2 است که برای توسعه بلاکچین اتریوم و افزایش مقیاس پذیری آن تاسیس شده است. این پلتفرم در تلاش است تا با یک راه حل جدید زنجیره ای، برخی از اشکالات عمده اتریوم از جمله تجربه کاربری ضعیف، تأخیر در معاملات، کندی شبکه و غیره را رفع کند.

پالیگان توسط بایننس و کوین‌بیس (Coinbase) پشتیبانی می‌شود. این پروژه به دنبال پذیرش گسترده ارزهای دیجیتال و حل مشکلات مقیاس پذیری در بسیاری از بلاکچین‌ها است.

این شبکه از یک توکن کاربردی بومی به نام متیک (Matic) استفاده می‌کند. متیک که یک توکن ERC-20 است، برای مقاصد مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد که از جمله آنها می‌توان به کارمزد‌های تراکنش و مشارکت در مکانیسم الگوریتم اثبات سهام شبکه اشاره کرد. اما در سال ۲۰۲۱ یک تغییر استراتژی بزرگ در این شبکه اتفاق افتاد و منجر به تغییر برند این شبکه شد. میزان دارایی قفل‌شده در این شبکه از اول ژانویه ۲۰۲۱ تا به امروز از ۴۰ میلیون دلار به ۷.۵ میلیارد دلار رسیده است.

پلیگان به جای اینکه یک راه حل ساده مقیاس پذیری مانند شبکه قبلی Matic باشد (که از فناوری معروف به پلاسما برای پردازش معاملات خارج از زنجیره قبل از نهایی کردن آنها در زنجیره اصلی اتریوم استفاده می‌کرد) به صورت کامل برای همکاری بین بلاکچین‌ها طراحی شده است. از طریق پالیگان، توسعه دهندگان می‌توانند شبکه‌های از پیش تعیین شده بلاکچین را با ویژگی‌های متناسب با نیازهای خود راه اندازی کنند.

پلتفرم پالی گان می‌تواند با استفاده از ساختار زنجیره جانبی خود میلیون‌ها تراکنش را انجام دهد. یک زنجیره در پلتفرم پالیگان می‌تواند تا 65000 تراکنش در ثانیه را پردازش کند.

بنیانگذاران پروژه پالیگان

این تیم مدت‌ها قبل از به وجود آمدن این پروژه، در اکوسیستم اتریوم مشارکت داشته است. پروژه Matic در آوریل ۲۰۱۹ و در جریان یک IEO در صرافی بایننس ایجاد شد. در ۳۱ می سال ۲۰۲۰، Matic به طور رسمی راه‌اندازی شبکه اصلی خود را اعلام کرد. با تغییر شبکه Matic به Polygon تیم اصلی بنیانگذاران آن که متشکل از سه توسعه دهنده هندی بود همچنان به کار خود ادامه دادند و نفرات جدیدی نیز به آن اضافه شدند.

به عنوان بخشی از استراتژی جدید، این پروژه از توسعه دهندگان و تأثیرگذاران مشهور اتریوم مانند هادسون جیمسون، رایان شان آدامز، آنتونی ساسانو و جان لیلیک به عنوان مشاور بهره‌مند شد. به گفته نیلوال (Nailwal) یکی از هم‌بنیانگذاران این پروژه، برخی از مشاوران رویکرد پالیگان را مشابه کار پولکادات بر روی اتریوم توصیف کردند، که این یک عنوان رسمی نیست که توسط تیم پذیرفته شده است اما می‌تواند هدف این پروژه را آسان‌تر بیان کند.

پلتفرم پالیگان چگونه کار می‌کند؟

برای تعریف معماری پلیگان می‌توان آن را به عنوان یک سیستم چهار لایه متشکل از لایه اتریوم، لایه امنیتی، لایه شبکه‌های پلیگان و لایه اجرایی تعریف کرد. لایه اتریوم اساساً مجموعه ای از قراردادهای هوشمند است که در اتریوم اجرا می‌شود. این قراردادهای هوشمند مواردی مانند نهایی کردن تراکنش‌ها، استیکینگ و ارتباط بین اتریوم و زنجیره‌های مختلف Polygon را کنترل می‌کنند. لایه امنیتی در کنار اتریوم اجرا می شود و نقش “اعتبارسنج‌ها به عنوان یک سرویس” را فراهم می‌کند که به زنجیره‌ها امکان می‌دهد از یک لایه امنیتی دیگر بهره مند شوند. هر دو لایه اتریوم و امنیتی اختیاری هستند.

اما به دو لایه اجباری اصلی می‌رسیم. اولین لایه شبکه های Polygon است که اکوسیستم شبکه‌های بلاکچین ساخته شده بر روی پلیگان را تشکیل می‌دهد. که هر یک از آنها انجمن خود را دارند و مسئولیت رسیدگی به اجماع محلی و تولید بلاک را دارند. لایه دوم ، لایه اجرایی است که پیاده‌سازی ماشین مجازی اتریوم (EVM) بر روی Polygon است که برای اجرای قراردادهای هوشمند استفاده می‌شود. زنجیره‌های راه اندازی شده در Polygon به لطف قابلیت های دلخواه ارسال پیام آن، قادر به برقراری ارتباط هم با یکدیگر و هم با زنجیره اصلی اتریوم هستند. این امر امکان استفاده از موارد جدید مانند ایجاد برنامه‌های غیر متمرکز (DApps) و مبادله ساده ارزش بین سیستم عامل‌های مختلف را فراهم می‌کند.

شبکه اصلی اتریوم به دست ماینرها اداره می‌شود. ماینرها با مکانیسم اجماع اثبات کار تراکنش‌های کاربران را پردازش می‌کنند. بااین‌حال، به‌زودی قرار است سازوکار اجماع اتریوم به اثبات سهام تغییر کند. راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری، همچون پالیگان برای پردازش تراکنش‌ها به نقشی مشابه با اپراتورها در شبکه خود نیاز دارند. با این‌حال چندین تفاوت اصلی وجود دارد. اپراتورها در شبکه پالیگان علاوه بر پردازش و صحت سنجی تراکنش‌ها همانند یک ماینر، می‌توانند ورود و خروج کاربران از زنجیره پالیگان را تسهیل نمایند.

هدف پالیگان چیست؟

پالیگان برای تسهیل آینده‌ای ساخته شده است که دیگر در آن بلاکچین‌های مختلف به صورت مجزا و جدا از یکدیگر کار نمی‌کنند، بلکه در عوض به عنوان شبکه‌هایی هستند که در یک فضای گسترده‌تر و بهم پیوسته استفاده می‌شوند. هدف بلند مدت آن فراهم آوردن جهانی باز و بدون مرز است که در آن کاربران بتوانند بدون نیاز به گشت و گذار در میان واسطه‌ها و گذر از موانع مختلف، با محصولات و خدمات غیرمتمرکز ارتباط برقرار کنند.

این هدف ایجاد یک هاب است که بلاک چین‌های مختلف می‌توانند به راحتی به آن متصل شوند، در حالی که به طور همزمان بر برخی از محدودیت های فردی خود مانند، کارمزدهای بالا، مقیاس پذیری ضعیف و امنیت محدود، غلبه می‌کنند. Polygon از فناوری‌های مختلفی برای دستیابی به این چشم انداز استفاده می‌کند ، این موارد عبارتند از:

الگوریتم اثبات سهام: زنجیره اصلی پالیگان یک زنجیره جانبی اتریوم است که به عنوان زنجیره Matic POS شناخته می‌شود، که یک لایه امنیتی گواه اثبات سهام را به بلاک چینی راه اندازی شده در Polygon اضافه می‌کند.

زنجیره پلاسما: پلیگان از یک فناوری مقیاس گذاری معروف به پلاسما برای جابجایی دارایی‌ها بین زنجیره اصلی و زنجیره‌های دیگر از طریق پل‌های پلاسما استفاده می‌کند.

ZK-rollups: که یک راه حل مقیاس بندی جایگزین برای جمع‌بندی تعداد زیادی از تراکنش‌ها به خارج از زنجیره است که در یک معامله واحد استفاده می‌شود و با استفاده از روش اثبات با دانش صفر (Zero Knowledge Proof) برای ثبت نهایی عمومی در زنجیره اصلی اتریوم استفاده می‌شود.

Optimistic rollups: راه حلی که بر روی اتریوم برای تسهیل تراکنش‌های فوری از طریق استفاده از اثبات تقلب (fraud proofs) اجرا می‌شود.

نتیجه‌گیری

شبکه Matic با تغییر نام تجاری و استراتژی خود نشان داده است که قصد دارد گام‌های بزرگتری را در زمینه مقیاس‌پذیری بردارد. البته باید این را نیز اضافه کرد که این شبکه رقبای سرسختی در این مسیر دارد اما با توجه به تیم قوی و با سابقه آن، آینده‌ بهتری را می‌توان برای پالیگان تصور کرد. در سال پیش شاهد تغییر برند در چندین پروژه بودیم که بعضی از آنها مانند Aave بسیار موفق بودند. حال باید دید که آیا پالیگان نیز می‌تواند به این موفقیت دست یابد یا خیر.

منابع:coinmarketcap consensys blockchain-council

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.