چرا با افت شدید قیمت بیت کوین روبرو می شویم؟

مقاله ی آموزشی

0

فهرست مطالب

 

  • چرا درCrypto افت شدید قیمت داریم؟
  • نهنگ های بیت کوین
  • یک “اصلاح قيمت سالم”
  • تجارت مشتقات
  • عدم قطعیت تنظیم مقررات
  • دورانديشي سرمایه گذار
  • كاهش قیمت بعدی چه زماني است؟

 

قیمت بیت کوین از نوامبر 2020 در یک صعود ظاهراً غیرقابل توقف بوده است تا در ماه جاری به سر منزل مقصود يعني 20،000 دلار(و بالاترین قیمت همیشگی) برسد. با شناور شدن قيمت پس از تاخت و تاز پی پال براي نگهداری رمزنگاری به دليل افزايش علاقه موسسه أي، تشدید عرضه به لطف نصف شدن استخراج بیت کوین و تضعیف دلار آمریکا، صعود بازار گاو نر بيت كوين در سال 2020 در حالی که دارای یک بازه زمانی مشابه با سال 2017 خود است ، به نظر می رسد کاملا متفاوت و مصمم تر شده است .

با این وجود، چند روز قبل از رسیدن به يك اوج جدید در دسامبر سال 2020، سرمایه گذاران شوکه شده شاهد افت شدید قیمت از 25 نوامبر تا 27 ام بودند. از یک حرکت به سمت محدوده 19000 دلار، در عرض چند ساعت به سطح 16000 دلار رسید. فقط در طی دو روز، ارزش آن به مقدار 3000 دلار ریزش كرد و یک حس دژاوو را در سرمایه گذاران رمزنگاری باتجربه تر كه به نوسان دوره ای بین “ترس از دست دادن” (FOMO) و “ترس، عدم اطمینان و شک” (FUD) عادت داشتند احیا کرد و اين امر سرمایه گذاران ضعیف را از قدرتمندان جدا می کند؛

سقوط در ماه نوامبر به شایعات مربوط به قانونگذاري اي که کیف پول های رمزنگاری شده را قبل از پایان دوره ترامپ هدف قرار می دهد، نسبت داده شد. با این حال، پس از آنکه بیت کوین تنها چند هفته قبل با ظهور يك مشكل بسيار كوچك پیگرد قانونی در مورد BitMEX را آغاز کرد، این نمی تواند تنها دلیل این كاهش قيمت شديد باشد. با داشتن بزرگترين سهم از کل ارزش بازار رمزنگاری، BTC نباید مانند سایر ارزهای رمزپایه کمتر مستقر که به دلیل نقدینگی کم مكررا دچار كلاهبرداري هاي به اصطلاح “پمپ و تخلیه” مي شوند، بی ثبات باشد.

 

این مسئله اين سوال را ایجاد می کند: چه مقدار از حرکت قیمت بیت کوین را می توان به نیروهای قانون گذاري بازار نسبت داد، و آیا یک دست تاریک نامرئی در آن وجود دارد؟ چه چیزی به بیت کوین قدرت می دهد؟

 

چرا در رمزنگاري افت شدید قیمت داریم؟

ناگفته نماند که عوامل زیادی در افزایش و سقوط قیمت بیت کوین، اولین ارز دیجیتال در نوع خود، تأثیرگذار است که قیمت خود را از یک عرضه ثابت، ضد تورمی و تقاضای نوساني و دوره ای می گیرد. دلایل مطرح شده در بالا بدون شک عوامل محرکه ای بودند که منجر به افزایش دارایی دیجیتال شدند. اما چه عواملی باعث افت شده است؟

در حالی که اتفاق نظر اقتصادي روشنی در مورد اين دلايل وجود ندارد، تعداد زیادی از مظنونین می توانند در جریان سقوط آخر (مختصر) بیت کوین از قله مورد بررسی قرار گیرند.

 

نهنگ های بیت کوین

به گفته مدیر عامل CryptoQuant، كي يانگ جو دلیل این افت می تواند تا حدی به نهنگ های رمزنگاری مربوط شود که شروع به سپرده گذاری مقادیر زیادی از دارایی های بیت کوین خود به صرافی ها کردند تا بتوانند از بالاترین رکورد های BTC استفاده کنند. این شبیه همان اتفاقی است که در بیت کوین در جریان اجراي گاو نر سال 2017 رخ داد، زمانی که نهنگ ها فقط با انتقال دارایی های خود به پلت فرم های دیگر به یک تغییر عمده در ارزش ارز رمزنگاری شده کمک کردند.

شرکت تحلیلی بلاکچین IntoTheBlock نشان داد که از 25 تا 26 نوامبر، نهنگ های بیت کوین 630،93 BTC را در صرافی های مختلف تخلیه کردند كه در مجموع بیش از 1.6 میلیارد دلار ارزش داشت.

گزارش دیگری اشاره کرد که حرکت بيت كوين ها به خارج از OKEx نیز در این سناریو نقش دارد. کاربران OKEx بعد از هفته ها ممنوعیت برداشت پس از آنکه مقامات چینی ادعا کردند یکی از دارندگان اصلی آن را دستگیر کردند از پلت فرم ناراضی بودند. این امر منجر به خروج حدود 29300 BTC از پلت فرم شد که 500 میلیون دلار ارزش داشت.

داده های CryptoQuant همچنین نشان می دهد که حتی مقدار Tether (USDT) نگهداری شده در کیف پول های OKEx فقط در عرض یک هفته 97.6٪ کاهش یافته است. آنچه منعکس می کند این است که کاربران شروع به انتقال دارایی های خود به صرافی هاي متفاوت یا کیف پول سرد خود کرده اند.

 

 

مدیر عامل CryptoQuant، کی یانگ جو تأکید کرد که شاخص های موجود در بازار همچنان منعکس کننده خريد فشار قوی هستند. این بدان معناست که بازار گاو نر به زودی آماده پایان نیست. با این حال، او همچنین اشاره کرد که وقتی نهنگ ها در صرافی ها فعال هستند، احتمال پایین رفتن یا کاهش قیمت بیت کوین نیز زیاد است. در اینجا ، جو اشاره کرد که منطقه خطرناکی برای BTC وجود دارد که کاربران هر زمان که قصد دارند موقعیت های جدیدی را احراز کنند و باید مراقب آن باشند.

 

یک “اصلاح قيمت سالم”

از سوي ديگر بسیاری بر این باورند که انتظار می رفت افت قیمت وجود داشته باشد، و در واقع یک چیز خوب است که به بیت کوین اجازه می دهد قبل از صعود به قله های جدید چشمگیر، کمی نفس تازه كند – به خصوص که روند قیمت آن هنوز مشابه اصلاح قيمت (پول بك)هاي سابق در اجراهاي گاو نر گزارش شده ديگر در تاريخ بيت كوين يعني در حدود ٢٠% است.

تجارت مشتقات

این سقوط  قيمت با انحلال گسترده موقعیتهای مشتق شده متعدد همراه بوده است که تقریباً به 2 میلیارد دلار خسارت رسیده است. این امر منجر به “گرمای بیش از حد بازار” شد که در آن از بازارهاي آتي بيش از حد استفاده مي شود.

اساساً، این بدان معنی است که ارزش قراردادهای دائمی بسیار بیشتر از ارزش بیت کوین و ارزش نهفته آن شده است. بسیاری از معاملات بیت کوین بسیار پیچیده و با محصولات سطح بالاي تجاري و نهادی، مانند معاملات آتی، معاملات مارجين اهرمي (بیش از 100 برابر در برخی صرافی ها) و پروتکل های مالی غیرمتمرکز (DeFi) در هم آمیخته است – کاهش ناگهانی قیمت بیت کوین می تواند یک واکنش زنجیره ای از پاسخهای خودکار اجرا شده توسط رباتهای معاملاتی در كسري از میلی ثانیه إيجاد كند كه منجر به افزایش عرضه ناگهانیBTC  و افت قیمت شديد دیگر می شود.

به گفته جوزف یانگ، تحلیلگر ارز رمزنگاری شده، هنگامی که نرخ بودجه به 0.011٪ کاهش یافت، این واقعیت را نشان می داد که پس از افت قیمت شديد حدود 3000 دلار بیت کوین هاي بدون سررسيد بیش از حد فروش می روند. این سخن از ادعای تحلیلگران دیگر مبنی بر وجود اهرم فشار بیش از حد در بازار پشتیبانی می کند. یانگ همچنين افزود، به هرحال با وجود گرانفروشی، قیمت بیت کوین در 18000 دلار سرسخت و ثابت باقي ماند.

عدم قطعیت تنظیم مقررات

نهادهای نظارتی ایالات متحده همیشه با بیت کوین يك رابطه عشق و نفرت ناکارآمدی داشته اند. شایعاتی وجود دارد مبنی بر اینکه وزارت خزانه داری ایالات متحده در حال برنامه ریزی برای اجرای سازوکاری است که در آن آنها قادر به نظارت بر کیف پول رمزنگاری کاربران می شوند. هنگامي كه برایان آرمسترانگ، مدیر عامل Coinbase، به طور علنی نگرانی خود را توییت کرد كمكي به اين قضيه نكرد و باعث طغیان فروش شد.

دورانديشي سرمايه گذار

تأثیر معامله گران معمولي را نیز دست کم نگیرید. مطمئناً گروه بزرگی از سرمایه گذاران سر سخت بیت کوین و HODLers  وجود دارند که هنوز زخم های “Crypto Winter” 2018 را با خود حمل می کنند و با صبر و حوصله منتظر جبران ضرر و زیان خود هستند یا شانس دومي برای بازخرید دارند – یعنی فروشBTC  در زمان ثبت قیمت های بالا.

تا زمانی که بیت کوین از سرمنزل مقصود عبور كند، هنوز اين بازی براي همه باز است و سرمایه گذاران باهوش این مسئله را می دانند. در نتیجه، وقتی قیمت به شدت افت می کند، أعصاب ها خرد می شوند و دکمه های فروش فشرده می شوند. در حالی که بسیاری از “نگه دارندگان” بیت کوین ممکن است صعود غير قابل توقف ارز را تبلیغ کرده و افزايش قيمت صدها هزار دلاري در آینده نزدیک را پیش بینی کنند، اما در خلوت خود ممکن است خیلی خوشبین نباشند. به قول معروف شایعه را بخرید، اخبار را بفروشید.

كاهش قيمت بعدي چه زماني است؟

پیش بینی زمان پایان گاو نر برای بیت کوین هنوز هم مشکل است. با وجود بسیاری از متغیرهای خارجی در حال حاضر در جهان، مانند همه گیری گسترده ويروس كرونا، تحویل ریاست جمهوری ایالات متحده و پيامد مقررات نظارتی  بالقوه خطرناك، تعیین مراحل بعدی نهنگ های رمزنگاری و پيشبيني چگونگی حركت وضعیت های موجود در بازار تقریباً غیرممکن است. تا زمانی که مقررات مشخص همچنان رفتار چشمگير بازار را متوقف مي كنند، باید بپذیریم که هر اتفاقی برای قیمت بیت کوین رخ می دهد.

قبل از تصمیم به تصدی موقعیت های جدید یا خروج از موقعیت های موجود، بسیار مهم است که درک کنیم سهامداران زیادی در بازار وجود دارند و هر یک از آنها نقش مهمی در حرکت قیمت های BTC دارند. به سادگي تحت تأثیر FOMO  ياFUD  قرار نگیرید، تحقیق خود را انجام دهید و طبق آن رفتار کنید.

 

 

منبع:coinmarketcap

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.