اوراق سفید(White Paper) لایت کوین (Litecoin)

مقاله

0
لایت کوین باجمع شدن ما در کنار هم در IRC و تلاش برای ساخت یک ارز کاملا جایگزین مشابه با بیت کوین به وجود آمده است. مانند رابطه نقره و طلا، ما بر آن بودیم سکه ای بسازیم که شبیه به نقره برای بیت کوین طلا گونه باشد. در این حین ارزهای جایگزین مختلفی آمده و رفته اند که برخی دارای نوآوری هایی بوده اند اما همگی مشکلاتی داشته اند.
لایت کوین یک ارز اینترنتی همتا به همتا (peer to peer) است که امکان پرداخت را به صورت فوری و با هزینه نزدیک به صفر برای هر شخصی در جهان فراهم می کند. لایت کوین یک ارز اینترنتی همتا به همتا است که پرداخت فوری و نزدیک به صفر را برای هر کس در جهان امکان پذیر می کند. لایت کوین یک شبکه پرداخت جهانی با منبع باز است که کاملاً غیر متمرکز و بدون هیچ مقام مرکزی است. با استفاده از ریاضیات شبکه ایمن می شود و افراد قادر می شوند تا امور مالی خود را کنترل کنند. لایت کوین دارای زمان تأیید تراکنش سریعتر و کارایی ذخیره سازی بهتر از ارز اصلی مبتنی بر ریاضی است. با پشتیبانی قابل توجه از صنعت ، حجم تجارت و نقدینگی ، لایت کوین یک رسانه تجاری اثبات شده مکمل بیت کوین است.

بلاکچین

بلاکچین لایت کوین قادر است حجم معاملات بیشتری را نسبت به همتای خود – بیت کوین – کنترل کند. به دلیل ایجاد بلوک های مکرر ، شبکه از تراکنش های بیشتری بدون نیاز به اصلاح های آتی نرم افزار پشتیبانی می کند. در نتیجه ، بازرگانان زمان تأیید (confirmation time) سریعتری را بدست می آورند ، در حالی که هنوز می توانند در هنگام فروش اقلام بزرگتر ، منتظر تأییدهای بیشتر بمانند.

 

رمزگذاری کیف پول

رمزگذاری کیف پول به شما امکان این را می دهد تا کیف پول خود را ایمن کنید ، بنابراین می توانید معاملات و مانده حساب خود را مشاهده کنید ، اما لازم است قبل از صرف لایت کوین رمزعبور خود را وارد کنید. این امر باعث محافظت در برابر ویروس ها و تروجان های سرقت کیف پول و همچنین بررسی سلامت قبل از ارسال پرداخت ها می شود.

 

پاداش استخراج

در حال حاضر به ماینر ها به ازای هر بلوک 25 لایت کوین جدید جایزه داده می شود، مبلغی که تقریباً هر 4 سال یکبار نصف می شود (هر 840000 بلوک). بنابراین شبکه لایت کوین برنامه ریزی شده است 84 میلیون لایت کوین تولید کند که 4 برابر واحد ارزی بیت کوین است.

 

نرم افزار های با منبع باز

لایت کوین یک پروژه نرم افزاری با منبع باز است که تحت مجوز MIT / X11 منتشر شده و به شما قدرت اجرا ، اصلاح و کپی نرم افزار و توزیع نسخه های اصلاح شده نرم افزار را می دهد. این نرم افزار در یک فرآیند شفاف توزیع می شود که امکان تأیید مستقل باینری ها و کد منبع مربوطه را فراهم می کند.

  • xcoin – ناساکیوتو 580 هزارسکه را پریماین(استخراج ارز رمز نگاری شده قبل ار عرضه عمومی) کرد. شبیه به روش “بالا ببر و بفروش” (pump and dumb) به نظر می رسید که با بیت کوین برای منابع GPU رقابت می کرد – از بین رفته (~2 gh/s)
  • i0coin – اساساً ixcoin بدون پریماین است. بعد از عرضه این سکه حمایت چندانی از آن صورت نگرفت. – از بین رفته (~5 gh/s)
  • SolidCoin – نوآورانه و با زمان معاملات سریع. به نظر می رسد توسط CoinHunter ، سازنده آن ، به دلیل تغییرات ناامن و حضور نارس در بازار منهدم شده است. – از بین رفته و خاموش شده توسط CoinHunter
  • GeistGeld – لولکاست 7 میلیون سکه را پریماین کرد. زمان بلوک 15 ثانیه ای احتمالاً کمی شدید به نظر می رسد. – از بین نرفته اما با لنگیدن ادامه می دهد (~15 gh/s)
  • Tenebrix – لولکاست 7.7 میلیون سکه را پریماین کرد. “اثبات کار” پردازنده (CPU) با استفاده از رمز نویسی (scrypt) بسیار ابتکاری است. قیمت در btc-e.com نسبتاً خوب عمل می کند. – از بین نرفته (~0.003 gh/s)
  • Fairbrix – اساساً Tenebrix بدون پریماین است. اولین راه اندازی به دلیل تنظیمات نامناسب فلج شد. راه اندازی مجدد در ابتدا مورد حمله قرار گرفت – در حال حاضر انجام کار خوب است ، اما تاکنون هیچ مبادله ای انجام نشده است. – از بین نرفته اما با لنگیدن ادامه می دهد (~0.0001 gh/s)

ما بهترین نوآوری های بیت کوین و این ارزهای دیگر را برای ایجاد یک سکه با تمام مزایای آنها اما تقریبا بدون هیچ یک از مشکلات آنها می خواستیم.

 

اثبات کار

ما واقعا از اثبات کار رمز نویسی Tenebrix خوشمان آمد. استفاده از رمزنویسی به فرد اجازه می دهد در حین استخراج بیت کوین بتواند لایت کوین هم استخراج کند. ما متواضعانه از ArtForz برای اجرای این کار تشکر می کنیم.

پریماین ها

لایت کوین با 150 سکه پریماینی عرضه می شود: فقط بلوک منشاء و 2 بلوک اول برای تأیید منشاء معتبر هستند. ما معتقدیم که یک سکه باید به روشی عادلانه منتشر شود. داشتن یک نفر (یا یک گروه) برای کنترل مقدار زیادی سکه که می تواند به دلخواه خود مورد استفاده قرار گیرد خلاف دید غیرمتمرکز بیت کوین است. بله ، درست است که بدون انباشت سکه های پریماینی ، توانایی پرداخت جوایز را نخواهیم داشت ، اما اعتقاد داریم مردم حسن و خوبی این سکه را می بینند و به عنوان متصدیان اولیه روی آن سرمایه گذاری می کنند و مایل به صرف زمان برای ایجاد خدمات برای بهتر کردن این سکه هستند.

 

معاملات سریع

ما از راحتی معاملات سریع SolidCoin تحت تأثیر قرار گرفتیم. اگرچه ما می دانیم که تأییدهای سریع لزوماً به اندازه تأییدهای کندتر بیت کوین ایمن نیستند ، اما برای بازرگانان کوچک که به امنیت فوق العاده ای نیاز ندارند ، بسیار راحت است. بلوک لایت کوین به طور متوسط ​​2.5 دقیقه طول می کشد ، یعنی یک چهارم بیت کوین 10 دقیقه ای. بنابراین اگر بازرگانان می خواهند به اندازه بیت کوین ایمن باشند ، می توانند 4 برابر تعداد تاییدات لایت کوین در مقایسه با بیت کوین صبر کنند. اما بیشتر بازرگانان می توانند معاملات یک تأییدی را برای مقادیر اندک لایت کوین به راحتی بپذیرند.

 

ریتارگت کردن دشواری

بلوک مورد نظر ما برای ریتارگت کردن مشابه بیت کوین هر 2016 بلوک در میان است، اما از آنجا که بلاک ها 4 برابر سریعتر پیدا می شوند ، دشواری هر 3.5 روز یکبار ریتارگت می شود. ترکیب کردن زمان ریتارگت سریع و اثبات کار رمز نویسی (لایت کوین برای استخراج کنندگان با بیت کوین رقابت نخواهد کرد) بدان معنی است که انتظار داریم مشکلاتی که Namecoin با آن روبرو شده است را نبینیم مانند قدرت هش که ناگهانی تر از آنچه که آمده است از بین می رود، و باعث ضربه سختی برای همه کسانی که مانده اند می شود.

 

 

تولید سکه

ماینرها در هر بلوک 50 سکه تولید می کنند. با توجه به بلوک های سریعتر ، برای تقلید درست از مسیر تولید بیت کوین ، ما نیاز به تغییر بلوک ها به گونه ای داریم که تولید سکه در آن به نصف کاهش می یابد. تولید بیت کوین هر 210000 بلوک نصف می شود و تولید لایت کوین هر 840000 بلوک به نصف کاهش می یابد. برای کسانی که ریاضی می دانند ، لایت کوین قرار است تقریباً 4 برابر بیت کوین ، یعنی 84 میلیون سکه تولید کند.

 

عدالت

ما طرحی ارائه داده ایم که معتقدیم عادلانه ترین طرح ممکن است. برخی از سکه های قبلی بدون باینری ویندوز یا بدون کد منبع منتشر شدند که ما این را ناعادلانه و ناامن می دانیم.

ما کد منبع و باینری ها را زودتر از موعد آزاد کردیم … 3 روز قبل از راه اندازی. مردم وقت داشتند که منبع را تنظیم کنند و کلاینت را با دستگاههای خود در برابر شبکه آزمایشی لایت کوین اجرا کنند. بنابراین افراد قبل از راه اندازی توانستند اطمینان حاصل کنند که همه چیز به خوبی کار می کند. ما همچنین یک نظرسنجی داشتیم تا مردم بتوانند به زمان راه اندازی که مناسب آنها است رای دهند. در زمان راه اندازی (12 اکتبر 03:00 به وقت گرینویچ) ، ما هش Genesis(منشاء) را آزاد کردیم و همه همزمان استخراج را شروع کردند. تنها چیزی که لازم بود تا به جای سکه آزمایشی، سکه واقعی را استخراج کنند یک تغییر ساده در پرونده پیکربندی بود.

 

حمله 51٪

مشکل ارزهای جایگزین این است که سرعت هش شبکه هنگام راه اندازی سکه کم است و هدف ساده ای را برای هر حمله 51٪ بالقوه ایجاد می کند. با کمی امید ، کمی دعا ، مقدار زیادی غلو کردن و به دلیل توزیع مبتکرانه ما ، یک  سرعت هش بزرگ از دقیقه اول وجود داشت. ما اعتقاد داریم که این مهاجمان را از هدف قرار دادن این زنجیره باز می دارد. همانطور که انتظار می رفت ، به اصطلاح یتیم شدن طبیعی بسیاری از بلوک ها به وجود آمد، به دلیل اینکه تعداد زیادی از افراد در یک زمان از زنجیره استخراج می کردند. با قفل شدن بلوک در هر تغییر “دشواری” ، ما توانستیم از موفقیت در برابر هرگونه حمله ای جلوگیری کنیم. (در صورت وجود)

 

 

کد منبع
کد منبع در اینجا است:
https://github.com/litecoin-project/litecoin
این بر اساس آخرین کد بیت کوین است. شما می توانید نسخه daemon لایت کوین را بسازید یا می توانید نسخه gui  (Litecoin QT) را بسازید. اسناد ساخت را مشاهده کنید.
مشابه بیت کوین ، شاید بخواهید یک فایل litecoin.conf در اینجا ایجاد کنید:
Windows: C:\Documents and Settings\<username>\Application Data\Litecoin
Win7: C:\Users\<username>\AppData\Roaming\Litecoin
Mac: ~/Library/Application Support/Litecoin
Unix: ~/.litecoin
پورت 9333 است. اگر می دانید چگونه روی روتر خود باز کنید. به شما امکان می دهد بیش از 8 اتصال داشته باشید.
و درگاه پیش فرض RPC 9332 است. این همان پورتی است که ماینرها برای برقراری ارتباط با مشتری / دایمون شما استفاده خواهند کرد.
نمونه فایل litecoin.conf:
Code:
server=1
rpcuser=user
rpcpassword=password
#Change this if you want to use a different rpc port for mining
#rpcport=9332
#Only uncomment this if you are running litecoind and want to run Litecoin in t
background (not Litecoin QT)
#daemon=1
به مقاله سفید بیت کوین نیز مراجعه کنید.
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.