چانگ‌پنگ ژائو: هیچ کس نمی‌تواند بیت کوین را متوقف کند

0

مدیرعامل صرافی بایننس، چانگ‌پنگ ژائو در کنفرانس کانسنوس ۲۰۲۱ اعلام کرد که در حال حاضر یک نهاد واحد غیرممکن است که بیت کوین و فناوری اساسی آن را بتوانداز بین ببرد، بنابراین دولت ها و نهادهای نظارتی باید از فناوری بلاکچین و ارزهای دیجیتال استقبال کنند.

به گزارش کوین دسک، صحبت‌های ژائو در یک مصاحبه از پیش ضبط‌ شده بیان شده است. او در این مصاحبه عنوان می‌کند:

فکر نمی‌کنم الان دیگر کسی بتواند آن [بیت کوین] را از کار بیندازد؛ چراکه باید در نظر داشت این فناوری، این مفهوم، در ذهن ۵۰۰ میلیون انسان وجود دارد. نمی‌توانید آن را به‌راحتی پاک کنید.

به گفته ژائو، مبارزه با بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال مشابه امتناع از پذیرش مدل تجارت اینترنتی آمازون در زمان آغاز فعالیت این غول تجارت الکترونیکی در اوایل دهه 1990 است. ارزهای دیجیتال برای از بین بردن دارایی های سنتی یا ارزهای فیات با پشتوانه دولت نیامده‌اند، بلکه برای “آزادی پولی” بیشتر پا به عرصه گذاشته‌اند.

ژائو در این مصاحبه گفت:

ارزهای دیجیتال تنها یک ابزار جدید برای افزایش آزادی پولی در سراسر دنیا هستند. به آنها به چشم یک رقیب برای قانون‌گذاران نگاه نمی‌کنم و راه‌هایی وجود دارد که می‌توانند با یکدیگر همکاری داشته باشند.

ادعای ژائو در حالی است که بایننس، بزرگترین صرافی ارز‌های دیجیتال با افزایش نظارتی رگولاتور‌ها روبرو می شود. بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال پس از افزایش محبوبیت بیش از هر زمان دیگری با موانع نظارتی خاص خود روبرو شده‌اند.

قضیه تنها به قانون‌گذاران آمریکایی ختم نمی‌شود؛ نهادهای دولتی در سرتاسر دنیا ابهاماتی در مورد فعالیت بایننس مطرح کرده‌اند و این در حالی است که بایننس پیش‌تر ادعا کرده بود که در هیچ کشور یا منطقه خاصی ساختمان مرکزی ندارد.

ژائو گفت كه شركت او قصد جنگ با هيچ دولت و كشوري را ندارد و شك و ترديد در مورد نحوه كار بایننس را احتمالاً ناشي از عدم وضوح در وضع مقررات عنوان كرد. او در ادامه افزود:

جنگی با دولت‌ها نداریم. بارها دیده‌ایم که قانون‌گذاران یا قانون‌گذاری‌ها شفافیت زیادی ندارند. قانون‌گذاری و نهادهای قانون‌گذاری [در این حوزه] در مناطق مختلف جهان در حال شکل‌گیری هستند؛ به همین دلیل ابهامات زیادی در این حوزه وجود دارد. این در حالی است که باید آزمایش‌های مختلفی انجام دهیم و با یکدیگر همکاری داشته باشیم تا بتوانیم از پس این موانع بر بیاییم.

به نظر نمی رسد ژائو استراتژی روشنی برای شرکت خود داشته باشد، با وجود اینکه بایننس تقریباً در همه نوآوری‌های مربوط به این حوزه، از امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) و توکن‌های غیر مثلی (NFT) گرفته تا دارایی های واقعی توکنیزه شده، بسیار دخیل است. او در این باره گفت:

آنقدر باهوش نیستم که پیش‌بینی کنم چه اتفاقی در آینده رخ می‌دهد یا چه چیزهایی محبوب می‌شوند یا کدام پروژه را کاربران می‌پذیرند. سازمان‌یافتگی بایننس بیشتر به‌گونه‌ای است که آزمون‌های زیادی انجام می‌دهیم و مسائل مختلفی را آزمایش می‌کنیم.

ژائو در بخش دیگری از مصاحبه خود گفت که سعی می‌کند کمتر رویکردی از بالا به پایین در تصمیم‌گیری داشته باشد و این رویکرد زمانی که حرف از پروژه‌های بزرگ مثل زنجیره هوشمند بایننس به میان می‌آید، پررنگ‌تر می‌شود. زنجیره هوشمند بایننس، بلاک چین مخصوص بایننس است که در سال‌های اخیر به یک رقیب قدرتمند برای اتریوم بدل شده است. ژائو در این باره می‌گوید:

زنجیره هوشمند بایننس از نا‌کجا آباد بیرون آمد و اصلا ایده من نبود.

به نظر می‌رسد اظهارات ژائو در مورد بایننس در پاسخ به افزایش حملات هکری و رخنه‌های امنیتی در پروتکل‌های مبتنی بر زنجیره هوشمند بایننس است. در ماه‌های اخیر شاهد حملات گسترده‌ای به این پروتکل‌ها بوده‌ایم و برخی از آنها در فهرست بزرگترین رخنه‌های امنیتی تاریخ دیفای جای می‌گیرند. از آنجایی که زنجیره هوشمند بایننس با نام صرافی بایننس گره خورده است، بسیاری از ژائو انتقاد کرده و خواستار آن هستند که او و بایننس مسئولیت این حملات را بر عهده بگیرند.

زنجیره هوشمند بایننس یک بلاک چین مستقل است و ما کنترلی روی آن نداریم. پروژه‌های روی این بلاک چین هم بسیار مستقل عمل می‌کنند. اگر با آنها صحبت کنم، آنها [هم] با من صحبت می‌کنند، ولی من اصلا با آنها صحبت نمی‌کنم.

با این حال او خاطر نشان کرد که او و شرکتش از موفقیت زنجیره هوشمند بایننس سود می برند؛ چراکه BNB‌ یا بایننس کوین به‌عنوان توکن اصلی این بلاک چین عمل می‌کند. نباید فراموش کرد که چانگ‌پنگ ژائو و بایننس به‌عنوان بزرگترین دارندگان توکن‌های BNB شناخته می‌شوند.

بر خلاف اتریوم، زنجیره هوشمند بایننس از پروتکل اجماع Proof-Of-Staked-Authority (PoSA) استفاده می‌کند و کنترل شبکه در دست ۲۱ نود منتخب است که توسط دارندگان BNB انتخاب می‌شوند. برخی از کارشناسان عنوان می‌کنند که اعتبارسنج‌های بایننس اسمارت چین به‌نوعی با بایننس مرتبط هستند.

ژائو قبلاً گفته بود كه زنجیره هوشمند بایننس باید عنصر غیر متمرکز بودن را فدای مقیاس پذیری كند، كه این برای اتریوم یک معضل همیشگی بوده است.

منبع

coindesk

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.