معرفی پروژه‌های استکینگ

4

با بالا گرفتن محبوبیت بازار ارزهای دیجیتال، راه‌های مختلفی برای سرمایه گذاری و کسب درآمد به وجود آمده.

امروز قرار است تعدادی از این ارزها را باهم بررسی کنیم.

اول از همه مختصر توضیحی در مورد استکینگ خواهیم داد و سپس به ارزهای برتر که از طریق استکینگ می‌توان از آن‌ها کسب درآمد کنید خواهیم پرداخت.

استکینگ در اصل به معنای سرمایه گذاری است اما در بازار ارزهای دیجیتال به معنی سرمایه گذاری در استخراج یک ارز دیجیتال می‌باشد. سرمایه گذاری در استخراج با گواهی اثبات سهام (proof of stake ) یکی از جذاب‌ترین روش‌های سرمایه گذاری است.

استخراج با گواهی اثبات سهام (proof of stake ) و شبکه‌های متصل به آن به گونه‌ای طراحی شده اند که با داشتن حداقل موجودی یک توکن می‌توانید تراکنش‌ها را تأیید کنید و از پاداش استخراج بهره‌مند شوید.

طبق گزارش سایت staking.stake.us بیش از 20 میلیارد دلار به سرمایه گذاران در سال 2020 پرداخت شده که به طور متوسط 11/2 درصد سالیانه. اما این مقاله پیشنهادی برای سرمایه گذاری نیست و صرفاً جهت معرفی پروژه‌های موجود در بازار جهانی است.

کاردانو (ADA)

کاردانو توسط یک تیم فنی و تحصیلکرده راه اندازی شده، کاردانو یک پروتکل غیر متمرکز با هدف افزایش دسترسی به خدمات مالی در کشورهای در حال توسعه است. نسبت به بیت‌کوین انرژی کم‌تری مصرف می‌کند و برخی آن را به عنوان تهدیدی برای اتریوم می‌دانند. کاردانو یک شبکه خصوصی و اوپن سورس (منبع باز) است. پلتفرم کاردانو توسط سه نهاد به صورت جداگانه مدیریت می‌شود. بلاکچین کاردانو دارای فناوری Ouroboros pos می‌باشد که امنیت بالای شبکه را تضمین می‌کند. توسعه دهندگان این پلتفرم می‌توانند بدون استفاده از کد تست‌های یکپارچه را انجام دهند. کاردانو اولین بلاکچین pos است که با بررسی‌های فراوان ساخته شده است. ADA توکن بومی این شبکه است که در حال حاضر رتبهٔ چهارم مارکت را در اختیار دارد. افرادی که این ارز دیجیتال را در اختیار دارند، می‌توانند توکن‌های خود را وارد استکینگ کنند و سود سالیانهٔ 5 تا 7 درصد را کسب کنند. این ارز دیجیتال بیشترین مقدار استکینگ را در این صنعت دارد و بهترین روش سرمایه گذاری در آن ددالوس Deadalus است. یکی از آخرین بروزرسانی‌های این شبکه آپدیت آلونزو (Alonzo Update) بود که به موجب آن قراردادهای هوشمند به بستر این بلاکچین افزوده شدند. نهایی‌ترین بروزرسانی آن نیز در 8 اکتبر 2021 برای شبکه‌ٔ آزمایشی ددالوس نسخهٔ 4.3.2 می‌باشد.


پابلیک مینت (MINT)

این یک شبکهٔ پرداخت است که پلی بین امور مالی سنتی و امور مالی غیر متمرکز (DeFi) برقرار می‌کند. این شبکه از دلار ایالات متحدهٔ آمریکا به عنوان توکن استفاده می‌کند. شما می‌توانید با استفاده از حساب بانکی خود، استیبل کوین‌ها و کارت‌های اعتباری به کیف پول این پلتفرم ارز واریز کرده و در سایه امنیت بلاکچین پول خود را به هرکجا که دوست دارید ارسال کنید. کارمزد این شبکه تنها 5 سنت است. برنامه‌ٔ Earn در این پلتفرم به عنوان یک برنامه‌ٔ پاداش به شما اجازه می‌دهد از نرخ سود بالای بازار دیفای برای سپرده‌های نقدی یا استیبل کوین خود بهره ببرید و مانند حساب بانکی پول‌های خود را ارسال کنید.این برنامه به کاربران اجازه می‌دهد استکینگ را بر روی دلار آمریکا انجام دهند و سود خود را به صورت استیبل کوین +USD دریافت کنند. این توکن با درآمد شما از محصولات دیفای رشد می‌کند. این توکن در هر زمان قابلیت تغییر به دلار و استیبل توکن USDC را دارد. پابلیک مینت با شبکه KIRA همکاری می‌کند به همیت دلیل کاربران بتوانند با استیک کردن استیبل کوین +USD و توکن‌های MINT، از فرصت‌های کسب درآمد از استیکینگ در فضای دیفای استفاده کنند. Public Mint در حال حاضر سالانه ۱۱۸ درصد سود می‌دهد.

یونی سواپ (Uniswap)

یونی سواپ یک پروتکل صرافی غیر متمرکز است که باعث تسهیل تراکنش‌های خودکار بین توکن موجود در بلاک‌چین اتریوم می‌شود. در نسخه دوم این پلتفرم، برای تریدرها کارمزدی 0.3 درصدی پرداخت می‌کردند که این کارمزد بین فراهم کنندگان نقدینگی توضیع می‌شددر نسخه سوم که به تازگی راه‌اندازی شده تغییرات مهمی در سیستم تامین نقدینگی به وجود آمده. یونی سواپ مرکزی برای مبادله توکن های ERC-20 است.توکن حاکمیتی این صرافی UNI است که شما می‌توانید برای کسب پاداش آن را استیک کنید. پاداش استیکنیک این توکن حدود 31/3درصد است که تقریباً پاداش بسیار کمی است. ارزش این بازار نزدیک به 20 میلیارد دلار است.

هورد اکسچنج (HDR)

این تیم در حال حاضر روی یک بازار NFT با قابلیت وام دهی،با استفاده از NFT ها به عنوان وثیقه کار می‌کند. قرار است این تیم یک شبکه ی زیر ساختی در بستر اتریوم برای ادغام آِیتم های داخل یک بازی را فراهم کند. در واقع قرار است پل ارتباطی بیت صنعت بازی و NFT ها باشد.این پلتفرم خرید، فروش و قرض گرفتن دارایی‌ها درون یک بازی را آسان می‌کند. این دارای ها می‌تواند شامل کالاهای قابل جمع آوری یا آثار هنری دیجیتال باشد. به کاربرانی که در کیف پول خود استیبل کوین دارند، این قابلیت داده می‌شود که به ازای NFT های وثیقه گذاشته شده وام بگیرند و کسب درآمد کنند.جالب است بدانید توکن این پلتفرم HDR در یونی سواپ برای استیکینگ قابل استفاده است و این بازار به عنوان تامین کننده ی نقدینگی در یونی سواپ عمل می‌کند.قسمت جالبتر این است که شما می‌توانید با یک بار سرمایه گذاری به بازدهی 2 برابری برسید. با استیکنیک توکن UNIV2 می‌توانید در هر دو پلتفرم پاداش دریافت کنید.کارمزد کاربرانی که در این شبکه استیکینگ می‌کنند و تراکنش ایجاد می‌کنند کم است چرا که بخشی از کارمزدها به شکل پاداش سپرده گذاری به کاربران برگشت داده می‌شود.هولدرهای توکن HDR قدرت رای دهی دارند و می‌توانند در تصمیم گیری های داخلی این پلتفرم دخیل شوند. هورد اکسچنج تصمیم دارد به یکDAO تبدیل شود.

سوپر فارم (SUPER)

سوپر فارم یکی دیگر از بازارهای NFT در صنعت بازی است. این پلتفرم به گیمرها اجازه می‌دهد که NFT های خود را فارم کنند.این پروتکل میان زنجیره‌ای Cross Chain دیفای اجازه می‌دهد بدون نیاز به برنامه نویسی، NTF های جدید ساخته شوند.شما می‌توانید از این پلتفرم برای بوجود آوردن فارم NFT با قوانین و مشوق سفارشی استفاده کنید. این پلتفرم بر بستر پلیگان یا همان شبکه MATIC است.این پلتفرم صنعت بازی و ارزهای دیجیتال را بهم متصل خواهد کرد. در این پلتفرم کاربران به آِیتم های نسخه محدود و تجربه‌های خاص بازی دسترسی پیدا می‌کنند. گیمیر ها نیز می‌توانند داراریی های خود را به دیگران قرض دهند یا مبادله کنند.SUPER توکن این پلتفرم است که از آن می‌توان در خرید NFT ها، پرداخت کارمزد و استکینگ و کسب درآمد استفاده کرد.با استیک کردن این ارزدیجیتال در فارم شریک خواهید بود و از سوپرفارم پاداش اختصاصی دریافت می‌کنید.

اترنیتی چین (ERN)

این پلتفرم بازار جدیدی برای NFT های معتبر است. این پروژه در اوایل سال جاری میلادی بوجود آمده که توانست با فروش عمومی یک توکن در پولکااستارتر Polkastarter خود را معرفی کند. همچنین اترنیتی چین اعلام کرده که در پروژه پر ریسک

کننیکKenetic و پلتفرم Terra Virtua سرمایه گذاری کرده است.ERN توکن این پلتفرم است و به خالقان هنر کمک می‌کند که آثار هنری و خاص خود را به NFT تبدیل کنند.اترنیتی چین در ۱۵ مارس (۲۵ اسفند) یک برنامه ۳۰ روزه پاداش نقدینگی نیز برای تشویق فراهم کنندگان نقدینگی ERN/ETH در صرافی یونی‌سواپ راه اندازی کرد. طی این برنامه ۵۰,۰۰۰ توکن ERN به تامین کنندگان نقدینگی جفت ارز ERN/ETH در نسخه دوم یونی سواپ (Uniswap V2) توزیع شد. البته شهروندان ایالات متحده مجاز به شرکت در فرایند استیکینگ در اترنیتی چین نیستند.پلتفرم Ethernity Chain یک برنامه پرداخت ماهانه برای سرمایه‌گذاران توکن ERN دارد؛ اما نرخ سود سالانه آن از ۱۰۰ تا ۳۰۰ درصد نوسان دارد.

پولکادات (DOT)

این پلتفرم یک پروتکل اثبات سهام بسیار منحصر به فرد و عالی است. این شبکه سیستمی برای تعامل بی دردسر شبکه‌های عمومی و ضد انحصاری، زنجیره‌های کنسرسیوم و اوراکل ها ایجاد کند. این شبکه می‌تواند تبادل اطلاعات را به گونه‌ای تسهیل کند که عنصر اعتماد در آن بی معنی باشد.این پلتفرم یک تسهیل کننده بسیار قوی است، پولکادات ساخت برنامه‌های غیر متمرکز DApp، برنامه‌ها‌ی کمکی وپروژه های غیر متمرکز و اتصال همه ی این برنامه‌ها به هم ساده می‌کند و مثل اتریوم مشکل مقیاس پذیری ندارد.

نیویورک اکسچنج(NewYork Exchange)

نیویورک اکسچنج (به انگلیسی: NewYork Exchange؛ نماد: NYE) یک ارز دیجیتال با فناوری اثبات سهام است، این ارز قرار است از ویژگی‌های قرارداد هوشمند و بلاک‌چین برای رشد و افزایش سرمایه‌گذاران جهت استفاده از فرصت‌های موجود در بازارهای سهام و کالا استفاده کند. این ارز دیجیتال از نسل جدید پلتفرم‌های crypto trding یا تجارت ارزهای دیجیتال بهره می‌برد که باعث ایجاد یک ادغام مالی بین بازارهای سهام کلاسیک وبازار های کالاهای اساسی می‌شود. NYE دارای بلاک‌چین خصوصی است که باعث حفاظت اطلاعات کاربران و شفافیت در معاملات است. NYE قابل استخراج بر اساس اثبات سهام است شما با در اختیار داشتن 500 هزار واحد از این ارز دیجیتال به صورت دقیقه ای پاداش استخراج دریافت کنید.

در هر دقیقه 20 عدد از این ارز استخراج شده و پاداش استخراج بین سرمایه‌گذاران تقسیم می‌شود.این رمزارز، بلاک‌چین مخصوص به خودش را دارد و بر روی بلاک‌چین های اتریوم،ترون و بایننس نیز قابل اجرا است.

پلیگان (MATIC)

شبکه متیک توسط صرافی‌های بایننس و کوین بیس پشتیبانی می‌شود. به تازگی نام شبکه به پلیگان تغییر داده اما نام معاملاتی آن هنوز متیک است.شبکه متیک از نسخه سازگار Plasma با زنجیره جانبی اثبات کار استفاده می‌کند که می‌تواند مشکل مقیاس پذیری را حل کرده،در این شبکه، تراکنش‌ها بسیار سریع و کم هزینه قابل انجام است. یک زنجیره جانبی متیک از نظر تئوری می‌تواند به 216 تراکنش در هر بلاک برسد.توکن متیک بر بستر اتریوم است. شما می‌توانید این ارز را برای پرداخت هزینه خدمات در شبکه متیک استفاده کنید. شبکه متیک برای تسویه حساب بین کاربران از ارز متیک استفاده می‌کند. برای استکینگ می‌توانید از طریق داشبورد استکینگ متیک در شبکه اقدام کنید. شما در اصل باید توکن های خود را به یک تایید کننده واگذار کنید تا بتوانید از استکینگ کسب درآمد کنید.این تایید کننده بخش کمی از پاداش‌ها را به عنوان کارمزد برمی‌دارد. شما می‌توانید تمامی مراحل را پیگیری کنید تا بتوانید پاداش‌های خود را پس بگیرید یا دوباره آن‌ها را سرمایه‌گذاری کنید. در حال حاضر متیک سالیانه 21 درصد پاداش می‌دهد.

4 نظرات
 1. Melina می گوید

  خيلي توضيح خوبي بود

  1. سهراب حبیبی می گوید

   ممنون از شما.

 2. Abdollah می گوید

  خیلی خوب بود لطفاً ادامه دهید و این امر باعث آشنایی بیشتر ما با رمز های جدید بود ممنون

  1. سهراب حبیبی می گوید

   ممنون از شما که سایت مارو انتخاب کردید.حتما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.