تفاوت کیف پول سرد و گرم در ارزهای دیجیتال

0

اگر در دنیای ارزهای دیجیتال جزء تازه ‌واردان هستید، یادگیری اصول امنیتی در ارزهای دیجیتال‌ یکی از اساسی ‌ترین موارد در شروع کار است.

در اینجا شما را با کیف پول ‌های گرم و سرد و تفاوت‌ هایشان آشنا می‌کنیم تا کیف پول مناسب خودتان را پیدا کنید.

 

کیف پول ارز دیجیتال چیست؟

 

کیف پول کریپتو (Crypto Wallet) به شما امکان می دهد ارز دیجیتال را ذخیره، ارسال و دریافت کنید. در اصل یک حساب بانکی دیجیتال برای ارز دیجیتال شماست.

به طور تخصصی، کیف پول های دیجیتال نرم افزارها و سخت افزارهایی هستند که کلیدهای عمومی و خصوصی شما را ذخیره می کنند و شما را قادر می سازند منابع ارزی دیجیتال خود را مدیریت کرده و با شبکه های بلاک چین ارتباط برقرار کنید.

کیف پول ‌های ارز دیجیتال دو دسته‌ بندی کلی دارند:

  • کیف پول گرم
  • کیف پول سرد

این دو خود به زیر دسته های دیگر تقسیم می شوند:

کیف پول های گرم:

  • کیف پول ‌های دسکتاپ مانند Electrum و Atomic wallet
  • کیف پول‌ های موبایلی مانند Edge و Trust wallet و Coinomi
  • کیف پول‌های ترکیبی مانند BTCpay و com

کیف پول‌های سرد:

  • کیف پول‌های سخت ‌افزاری مانند لجر، Trezor و Coolwallet
  • کیف پول‌های کاغذی (دست نوشته)

کیف پول‌های سرد همگی non-custodial (غیر سپرده ای) هستند به این معنا که فقط صاحب کیف پول، حافظ و نگهدارنده کلید خصوصی می باشد. این کلید خصوصی امکان دسترسی به دارایی های دیجیتال را می دهد.

همچنین کیف پول‌های گرم می‌توانند هم non-custodial باشند و هم custodial .

کیف پول های Custodial کلیدهای خصوصی را به نمایندگی از صاحب کیف پول در اختیار دارند که باعث می شود امنیت آنها کمتر شود زیرا کاربران باید به ارائه دهنده کیف پول اعتماد کنند.

تفاوت اصلی کیف پول های گرم با سرد در این است که کیف پول گرم به اینترنت متصل است در حالی که کیف پول سرد اینطور نیستند. در نتیجه، کیف پول سرد به عنوان گزینه ذخیره سازی امن تری برای دارایی های دیجیتال در نظر گرفته می شود.

حال بیایید با جزئیات بیشتری به این دو دسته کیف پول نگاه کنیم.

کیف پول گرم

کیف پول گرم از رایج ترین انواع کیف پول ارزهای دیجیتال است زیرا نصب آن ساده و استفاده از آن آسان است.

وقتی در یک صرافی حساب ایجاد می کنید یا کیف پول موبایل را دانلود می کنید و یا کیف پول دسکتاپ را روی لپ تاپ خود نصب می کنید، در واقع یک کیف پول گرم ساخته اید.

کیف پول‌های گرم برای استفاده روزمره ارزهای دیجیتال مناسب هستند.

اگر شما به طور مداوم در حال معامله ارز های دیجیتال در صرافی ‌ها هستید یا از ارزهایتان برای پرداخت آنلاین و انجام تراکنش‌های متعدد استفاده می‌کنید، بهتر است ارزهای دیجیتال خود را در کیف پول گرم نگهداری کنید.

از آنجایی که کیف پول های گرم به اینترنت متصل هستند، می توانید با کلیک چند دکمه روی تلفن یا کامپیوتر شخصی خود معاملات ارزهای دیجیتال را به سادگی انجام دهید.

کیف پول های صرافی ها معمولاً کیف پول های گرم هستند. با این حال، چندین صرافی برتر تصمیم گرفته اند برای امنیت بیشتر سهم عمده وجوه کاربران خود را در کیف پول های سرد ذخیره کنند. در حالی که کیف پول های گرم مبتنی بر وب یا تلفن همراه این ویژگی را ارائه نمی دهند.

کیف پول ‌های گرم کاربری ساده و راحتی دارند با این حال، بزرگترین نقص آنها امنیت‌ شان است.

نگه داری مقدار زیادی دارایی دیجیتال در یک کیف پول گرم، مانند کیف پول وب یا کیف پول موبایل توصیه نمی شود زیرا وجوه شما را در معرض تهدیدهای امنیتی بالقوه مانند سرقت های اینترنتی قرار می دهد.

بنابراین شما باید فقط مقدار کمی ارز دیجیتال را در کیف پول های گرم نگه دارید و سرمایه گذاری های بلند مدت خود را باید در کیف پول های سرد قرار بدهید.

کیف پول سرد

کیف پول های سرد از آنجا که به اینترنت متصل نیستند، روش امن تری برای ذخیره ارزهای دیجیتال در نظر گرفته می شوند. فقط زمانی که می خواهید معامله ای انجام دهید کیف پول سرد خود را به اینترنت وصل می کنید.

کیف پول سخت افزاری و کیف پول کاغذی هر دو نمونه های کیف پول سرد هستند. با این حال، کیف پول های سخت افزاری از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند زیرا استفاده از آنها آسان تر است و پشتیبانی مشتریان نیز توسط سازنده کیف پول ارائه می‌ شود.

کیف پول های سخت افزاری برای ذخیره کلیدهای خصوصی کیف پول از یک واسطه فیزیکی – به طور معمول به شکل یک درگاه USB – استفاده می کنند و این امر باعث می شود تا آنها در دسترس هکرها یا سایر عوامل مخرب نباشند.

به منظور ذخیره ارز دیجیتال در کیف پول سخت افزاری خود، آن را از یک کیف پول گرم به آدرس کیف پول سخت افزاری خود ارسال می کنید. اما برعکس اگر می خواهید ارز دیجیتال را از کیف پول سخت افزاری خود به یک دوست یا آدرس دیگر ارسال کنید، کیف پول سخت افزاری خود را از طریق نرم افزار اختصاصی آن کیف پول به اینترنت متصل می کنید و سپس تراکنش را انجام می دهید.

عملکرد کیف پول های کاغذی به روشی مشابه کیف پول های سخت افزاری است. به این معنی که کیف پول های کاغذی به جای یک دستگاه فیزیکی مانند USB، کاغذهایی هستند که حاوی آدرس عمومی کیف پول و یک کلید خصوصی هستند. در اینجا برای جلوگیری از سرقت ارز دیجیتال خود باید این کاغذ را در گاوصندوق یا جایی که نمی توان به راحتی آن را پیدا کرد نگه داشت.

برای ارسال موجودی از کیف پول کاغذی، باید این کیف پول را در یک کیف پول گرم وارد (Import) کرد. اینکار با اسکن کلید خصوصی چاپ شده روی کیف پول به راحتی امکان پذیر است.

با وجود اینکه کیف پول ‌های سرد سطح بسیار بالایی از امنیت را ارائه می‌دهند، اصلی‌ ترین نقطه ضعف آنها ناکارآمد بودن آن ها برای انجام تراکنش ‌های روزمره است. زیرا انجام تراکنش با این کیف پول‌ ها نیاز به طی چندین مرحله دارد که زمان‌ بر و دست و پا گیر است.

انتخاب کیف پول مناسب

انتخاب نوع کیف پول ارز دیجیتال کاملاً به خود شما و نیازهای شما بستگی دارد. به عنوان مثال اگر قصد خرید و یا اصطلاحا “HODL” بیت کوین را دارید، بهتر است ارز دیجیتال خود را در یک کیف پول سرد قرار دهید.

بالعکس، اگر بطور مداوم مبادلات ارز های دیجیتال انجام می ‌دهید، بهتر است ارزهای دیجیتالی که برای این تراکنش‌ های روزمره اختصاص داده اید را در یک کیف پول گرم (مانند کیف پول موبایلی یا دسکتاپ) نگهداری کنید.

هر کیف پولی انتخاب می‌کنید، اطمینان حاصل کنید امنیت آن را به خوبی فراهم کرده اید و شخص دیگری به کلید خصوصی کیف پول شما دسترسی ندارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.