آیا بیت کوین واقعاً باعث پيشرفت بازار آلت كوين مي شود؟

0

 

از آنجا كه بيت كوين براي اولين بار به سقف 41000 دلار رسيده است، آيا بايد انتظار داشته باشيم كه آلت كوين ها هم اين روند را دنبال كنند؟

 

فهرست مطالب
  • بيت كوين در سال ٢٠٢٠ باعث پيشرفت تنها تعداد كمي آلت كوين مي شود
  • اتريوم همچنان گيت كيپر آلت كوين ها است
  • آيا آلت كوين ها مي توانند باعث پيشرفت بيت كوين شوند؟
  • آلت كوين ها به بخت خود لگد مي زنند
  • بيت كوين باعث پيشرفت آلت كوين ها مي شود: با اميد به آينده

با بالا رفتن قیمت بيت كوين در Crypto La La Land و پشت سر گذاشتن 40000 دلار در 7 ژانویه 2020، سوالی که بر سر زبان هاي همه افتاده این است (و منظور ما از همه، کسانی است که در قيمت 19000 دلار فروختند) – آلت كوين سيزن (زمان افزايش قيمت آلت كوين ها حتي شايد بيشتر از بيت كوين) از چه زمانی شروع می شود؟

 

تعداد معدودی از سرمایه گذاران آلت كوين که “زمستان رمزنگاری” سال 2018 را با HODL (نگه داشتن ارز رمزنگاري خود) پشت سر گذاشتند (که باعث شد بیشتر آلت کوین ها تا 95٪ از ارزش خود را از دست بدهند) انگشتان باقی مانده از سرما زدگی آنها ضربدری (به معناي اميد به بهبود شرايط) است.

با به اصطلاح “دریای سبز” قیمت آلت كوين که به طور مکرر در شاخص های رمزنگاری افزایش می یابد، خوش بینی آنها در حال افزایش است – بسیاری بر این باورند که آلت كوين ها  پس از پشت سر گذاشتن سه سال وحشتناک به یک جهش گسترده در سال 2021 منتهی می شوند.

هرکسی که بیش از چند ماه در ارزهای رمزنگاری شده غیر از بیت کوین سرمایه گذاری و معامله کرده باشد، آگاه خواهد بود که عملکرد به اصطلاح بازار آلت كوين  با عملکرد بیت کوین ارتباط بسیار نزدیک دارد.

آلت كوين ها وقتی نوبت به همبستگی قیمت با BTC می رسد، طيف وسيعي را در بر ميگيرند – گاهی اوقات ارزش آنها با بیت کوین به سرعت بالا مي رود، گاهی اوقات قیمت های آنها به اندازه زیاد تحت تأثیر قرار نمی گیرد. در مواقع دیگر، در زمان آشفتگی جدی بازار، كاهش ارزش آلت كوين ها دو برابر سریعتر از بيت كوين است. آیا روندي برای تشخیص این موضوع وجود دارد؟

پاسخ به اين سوال كه آيا افزایش BTC سبب افزايش آلتكوين ها  مي شود نمی تواند به یک بله یا خیر ساده خلاصه شود و حتي اثبات ابتدایی ترین پارامترهاي آن نیز بسیار دشوار است. افزایش قیمت بیت کوین با حجم زیادی از معاملات همراه است که توجهات را از دارایی های جایگزین دور می کند. با توجه به تسلط 69 درصدی بیت کوین در کل بازار – سرمایه كل بازار – به راحتی می توان اين مساله را درک کرد. انتظار می رفت که با صعود اخیر بیت کوین به یک بالاترین سطح جدید در تاریخ خودش، اين امر حركت فزاينده صعودي همراه با يك افزايش جانبي و يك حرکت صعودی ناگهاني گاو نر برای ارزهای رمزپایه دیگر را به ارمغان بياورد.

متأسفانه، همانطور که اغلب در مورد آلت كوين ها اتفاق می افتد، انتظارات به واقعيت نمي پيوندند، و حداقل در سال 2020 اينگونه نشده است. با این حال هفته اول پرايس اكشن 2021، که با بيش از دو برابر شدن ارزش بسیاری از آلت کوین ها همراه بوده است، سرمایه گذاران را بسيار اميدوار كرده است.

 

بيت كوين در سال ٢٠٢٠ باعث پيشرفت تنها تعداد كمي آلت كوين مي شود

قیمت بیت کوین سرانجام در اواخر دسامبر سال 2020  به بالاترین حد خود رسید و علامت جادویی 20000 دلار را شکست، همچنين در زمان نوشتن اين مقاله به 38000 دلار نيز نزديك شد. با این حال، سال گذشته عمدتا مانند یک سفر تنهايي برای بیت کوین بود، زیرا وقتي که قيمتش اوج گرفت، اکثر آلت كوين ها ثابت بودند. با این حال جالب است که ببینیم آلت كوين هاي پیشرو، مانند Ethereum ،  Litecoin و XRP (حداقل تا قبل از زمانی که مسائل  SEC در یک نقطه قیمت آن را شكست) نیز به دلار آمریکا سودهای خوبی را تجربه کرده اند.

احتمالاً جالبترین مسابقه بيت كوين در برابر آلت كوين ها در سال 2020 مسابقه BTC در برابر yearn.finance (YFI) بود كه یک پروتکل کاملاً جدید DeFi است و سرانجام يك به اصطلاح “flippening” (كوهنوردي) انجام داد و با رسیدن به 40000 دلار قیمت بیت کوین را پشت سر گذاشت. این امرعمدتا به دلیل رشد نمایی DeFi و عرضه بسیار کم  در کل پروژه بود. بیت کوین از آن زمان تاکنون رتبه اول را دوباره بدست آورده است و در حالی که YFI همچنان به دنبال آن جا پاي بيت كوين مي گذارد، BTC تقدم قیمت خود را حفظ می کند.

برای مدتی در سال 2017، بسیاری معتقد بودند که اتريوم اولین ارزي است که بیت کوین را پشت سر می گذارد اما این اتفاق هرگز نیفتاده است و در عوض ETH تا اوایل سال 2020 همچنان در حال کاهش ارزش بود.

اتريوم مدتی طول کشید تا در سال 2020 دوباره شروع به کار کند، سرانجام در سه ماهه چهارم به لطف راه اندازی تاریخی Beacon Chain که مهاجرت را به سمت مورد بسيار مطرح شده Ethereum 2.0 آغاز کرد، شتاب گرفت و بیت کوین  نيز از سرمنزل مقصود 20000 $ عبور کرد. از آن زمان به بعد، اتريوم با يك حركت كوچك، بیش از 1000 دلار صعود کرده است و در حال حاضر چشم انتظار بالاترین قیمت خود در سال 2017 یعنی 1400 دلار نشسته است.

تردیدی وجود ندارد که بیت کوین بسیار قوی سرانجام نزدیکترین مدعیان خود را به تاج و تخت مي رساند.

XRP Ripple روندی مشابه روند اتريوم را دنبال کرده است. اين ارز رمزنگاری شده در تاریخ 4 ژانویه 2018  قبل از اینکه سقوط آزاد طولانی مدت اش آغاز شود و آن را به زیر 12 سنت برساند به بالاترین رقم يعني 3.84 دلار در تاریخ خود رسیده است.

قبل از آنكه بيت كوين به يك وضع ثابت موقتي برسد، در 24 نوامبر XRP به كمك اجراي گاو نر بيت كوين و اهداي توكن هاي اسپارك شبكه Flare در 20 دسامبر، توانست به بيش از ٧٠  سنت صعود كند. قیمت XRP سپس با ادامه قدردانی ها از رهبر بازار يعني بيت كوين شروع به کاهش کرد، سرانجام زیر بار فشار اعلامیه SEC که بيان كرد XRP فقط يك أوراق بهادار بوده، به کمتر از 25 سنت رسید. با این حال پس از آن در 7 ژانویه، XRP دوباره 45٪ افزایش یافت.

حرکت  فزاينده بیت کوین همیشه منعکس کننده پویایی و حركت کل بازار نیست، بلکه نمایانگر بهره بردن از مزیت اولين پيشرو بودن در دارایی دیجیتال است.

در بیشتر موارد، روند صعودی بیت کوین با آلت کوین ها مطابقت ندارد.

اتريوم همچنان پرچم دار آلت كوين ها است

بازارهای گاو نر قبلی پیش از پیوستن آلت كوين ها به موج، شاهد اين بوده اند كه بیت کوین از روند صعودی برخوردار بوده است. ارزهای رمزپایه جایگزین پس از رسیدن بیت کوین به بالاترین رکورد یا نقطه اوج خود اين روند را دنبال كردند. در بین این فراز و فرود، اتريوم نوآور و پرچم دار غير رسمي رمزنگاری قرار دارد که اکثر پروژه های رمزنگاری ERC20، پروتکل های DeFi و قراردادهای هوشمند بر پايه آن قرار دارند. اتفاقی که برای بیت کوین و اتریوم رخ می دهد، مانند ماهی مکنده روی چند نهنگ، روی آلت کوین ها تأثیر می گذارد.

اين یک الگوی رو به رشد است که احتمالاً تکرار خواهد شد. آلت کوین ها معمولاً در حین يك اجراي گاو نر بیت کوین عقب نشيني مي كنند. تنها پس از تثبیت و تکمیل روند رو به رشد قيمت برادر بزرگ يعني بیت کوین است که روند صعودی آلت كوين ها آغاز می شود.

در طول زمان برخی از استنباط ها توسط تحلیلگران بازار انجام شده است. با این حال، آنها به حدس و گمان پردازي خود ادامه مي دهند. افزايش قيمت بیت کوین باید مستحكم شود و قیمت اتر باید قبل از آنکه آلت کوین ها شاهد یک افزایش قابل توجه باشند، شکسته شود.

قیمت اتر مهم است زیرا اتريوم یکی از ارزهای رمزپایه مورد اعتماد جدا از بیت کوین است و یک قطب نماي با اهميت براي پرايس اكشن معلق است. اتريوم به لطف اين که هم در رونق ICO 2017 (عرضه اوليه سكه) و هم در ظهور صنعت نوین مالی غیرمتمرکز (DeFi) در سال 2020 پیشگام بوده است، نقش خود را مدعيانه در اين فضا به عنوان معتبرترین آلت کوین بيان مي كند.

تقاضا برای نشانه های پروتکل DeFi در افزایش حجم معاملات آلت كوين نقش مهمی داشته است. با این حال، اگر تقاضا برای توکن های DeFi با سقوط ناگهاني مواجه شود، حرکت فزوني به نفع بیت کوین تغییر می کند.

 

آيا آلت كوين ها مي توانند باعث پيشرفت بيت كوين شوند؟

جواب کوتاه: زیاد نه. بیت کوین به ندرت توسط آلت کوین ها تقویت می شود. هنگامی که فیس بوک پروژه Libra خود را در اواسط سال 2019 اعلام کرد، بیت کوین به عنوان بزرگترین ذی نفع، شاهد یک موج خروشان از توجه اصلی به سمت ارزهای رمزپایه بود. Libra (اکنون با نام Diem) توجه زیادی را به بازار رمزنگاری ها جلب کرد، که به نوبه خود به نفع بیت کوین که دارایی دیجیتال با بهترین مشخصات بود کار می کرد.

با این حال، اکثریت آلت کوین ها افت بزرگی را تجربه کردند، زیرا کنسرسیوم (ائتلاف چند شرکت یا بانک برای انجام کار بخصوص) شرکای تراشه آبی Libra از رهبران مستقر در صنایعی بودند که آلت کوین ها اعلام کرده بودند اخلال ایجاد می کنند.

از آن زمان، پروژه استیبل کوین بسیار بدخیم فیس بوک از واکنش سختگیرانه نظارتی رنج می برد، که باعث تغییر نام تجاری آن به Diem شد.

به نظر می رسد که وقتی جریان های آلت کوین دوره خود را طی کردند و بیش از حد از بیت کوین پیشی گرفتند، ارز رمزپایه اصلی یعنی بیت کوین معمولاً به سرعت وارد عمل می شود تا تاج و تخت خود را پس بگیرد.

 

آلت كوين ها به بخت خود لگد مي زنند

افزایش استفاده از آلت کوین ها  توسط بیت کوین – یا عدم آن – بیشتر از بیت کوین با آلت کوین ها سر و کار دارد. بیت کوین به عنوان واحد طلای صنعت رمزنگاری عمل می کند. این دارایی دیجیتال پیشرو کاملاً غیرمتمرکز و قابل نقد شدن است و تقریباً در هر صرافي ارز رمزنگاری روی کره زمین قابل تجارت است. این باعث ایجاد اعتماد در سرمایه گذاران می شود.

با این حال، داستان برای آلت کوین ها بسیار متفاوت است.

در حالی که آلت کوین های خوبی در بازار وجود دارد، برخی از آنها در آن حد خوب نیستند و برخی دیگر فقط یک بمب ساعتی هستند که منتظر ترکیدن است. بیشتر پروژه های توسعه عظیم ICO 2017 در نجات دادن سرمایه گذاران از خسارت های مالی با شکست روبرو شده اند. در حقیقت تخمین زده شده است که 85 درصد از کل ICO ها واقعاً کلاهبرداری بوده اند. سرمایه گذارانی که در صنعت رمزنگاری باقی مانده اند ممکن است تصمیم به انتقال به دارایی های مورد اعتماد داشته باشند و بیت کوین به عنوان پرچم دار صنعت دارایی مجازی، انتخاب مسلمی است.

آلت کوین ها نیز با کلاهبرداری های خروج روبرو شده اند. یک مثال خوب Bitconnect است که با بیش از 3 میلیارد دلار پول سرمایه گذاران درآمد کسب کرد. بازار ممکن است دیگر مانند غرب وحشی در چند سال پیش نباشد، اما سرمایه گذاران از آلت کوین های مشکوک دوری می کنند. اینکه سرمایه گذاران پول خود را در بیت کوین سرمایه گذاری می کنند، بر بازار وسیع آلت کوین تأثیر می گذارد. رای اعتماد به بیت کوین همان چیزی است که باعث پس رفت آلت کوین می شود.

نقدینگی نیز یک عامل دیگر است. آلت کوین های با محبوبیت کمتر از نقدینگی ناکافی در بازار رنج می برند که منجر به ایجاد شکاف در بازار و دستکاری قیمت از طریق سرمایه گذاران بزرگ (نهنگ ها) می شود، بنابراین منجر به نوسانات شدید قیمت و همچنین احتمال بعید یک حمله 51٪ می شود.

 

بيت كوين باعث پيشرفت آلت كوين ها مي شود: با اميد به آينده

روزهای اولیه بازار رمزنگاری شاهد فعالیت سرمایه گذاران خرده در بازار بود. آنها به محض اینکه فرصت سودهای سریع و فوری را می دیدند، در انواع آلت کوین سرمایه گذاری می کردند.

با دوام چندین دوره رونق و سقوط بازار، عوامل سازمانی در حال ورود به بازار هستند. آنها مانور های بزرگ را روی بیت کوین انجام می دهند و روی آلت کوین ها کمتر مانور می کنند. این کار حرکت را به نفع بیت کوین حفظ می کند و مدتی طول می کشد تا BTC بتواند به طور واقعی باعث پیشرفت آلت کوین ها شود.

اتریوم که به عنوان نقره برای بیت کوین طلايي شناخته می شود، امید بازار آلت کوین ها است. شروع حرکت صعودی برای اتریوم می تواند آغاز به اصطلاح “آلت کوین سیزن” باشد. مانند اتریوم که اکنون با تمام توان در سیستم های غیرمتمرکز فعالیت می کند، آلت کوین ها نیز وظیفه سنگینی را بر عهده دارند تا  مقداری از سهم عمده بیت کوین از بازار را جبران و از آن خود کنند.

منبع:coinmarketcap

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.