هوش مصنوعی سه اثر هنری ارزشمند گمشده را بازسازی می‌کند

0

با استفاده از هوش مصنوعی دانشمندان توانستند از روی عکس‌های سیاه وسفید سه نقاشی مفقود شده نقاش معروف گوستاو کلیمت (Gustav Klimt) را بازسازی کنند. گوگل با کمک فناوری‌های هوش مصنوعی که در اختیار دارد این سه نقاشی مفقود شده را که متعلق به سال 1899 است را بازسازی کرد.

نام‌های این سه نقاشی، فلسفه، پزشکی و حقوق بوده و گوستاو کلیمت آن ها را به سفارش دانشگاه وین کشید. ولی از آنجایی که مقامات دانشگاه آن ها را حاوی موارد نامناسب دانست و آثار وی مورد انتقاد قرار گرفت آن‌ها را به یک مجموعه‌دار شخصی فروخت. این نقاشی‌ها در آخرین روزهای جنگ جهانی دوم دز سال 1945 گم شدند و تنها چیزی که از آن‌ها باقی مانده است عکس‌هایی بی کیفیت و سیاه و سفید است.

دانشمندان حوزه هنر و هوش مصنوعی جمع شدند و تصمیم گرفتند با رنگ کردن این نقاشی‌ها، جانی دوباره به آن‌ها ببخشند. فرانتس اسمولا از نمایشگاه‌گردانان موزه بلودر اتریش و امیل والنر از آزمایشگاه گوگل آرتس اند کالچر با همکاری همدیگر الگوریتمی را توسعه دادند که بتواند با دقت بالا این سه نقاشی را رنگ‌آمیزی کند.

نتیجه تمام تلاش‌های این دانشمندان این بود که نزدیک‌ترین رنگ‌ها به رنگ اصلی این سه نقاشی انتخاب شده و به آن اضافه شد.

آن‌ها در پایان اعلام کردند که نتیجه کار واقعا برای ما شگفت‌انگیز بود. چون ما توانستیم عکس‌های سیاه و سفیدی که ما هیج دیدی نسبت به رنگ‌های آن نداریم را به خوبی رنگ آمیری کنیم. این کار با تکیه بر الگوریتم‌های یادگیری ماشین انجام شد با این فرض که اگر کلیمت بود چه رنگی را انتخاب می‌کرد.

 

منبع  analyticsindiamag.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.