دلایل برتری اتریوم نسبت به بیت کوین

در ابتدا تاریخچۀ پیدایش اتریوم را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

اتریوم از کجا آمد؟

رمزارز اتریوم (ethereum) از سال ۲۰۱۷ در فضای ارزهای دیجیتال رشد سریعی را تجربه کرده و یکی ازمهم‌ترین نمونه‌هایی است که روند صعودی دارد. تاریخچۀ اتریوم از سال ۲۰۱۳ که توسط یک نابغه‌ی برنامه‌نویس و محقق رمزارز ۲۰ ساله به‌نام ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin)، آن را معرفی کرد شروع شد. پروژۀ اتریوم در۳۰ ژوئیه‌ی ۲۰۱۵ با پیش‌فروش ۱۱/۹ میلیون کوین به صورت فروش جمعی آغاز به کار کرد. در این روز شرکت‌کنندگان، توکن‌های اتریوم (اتر) را به وسیله‌ی یک ارز دیجیتال دیگر – یعنی بیت‌کوین – خریداری کردند.

تاریخچه اتریوم در صنعت تریدینگ

قیمت یک اتریوم در زمان عرضه‌اش ۳۰ سنت بود. البته پیش‌بینی چگونگی پذیرش یک محصول جدید در بازاری به این تنوع در ابتدا اصلاً کار آسانی نیست. اما افزایش قیمت اتریوم ماه‌ها پس از افزایش قیمت بیت‌کوین اتفاق افتاد، نکته‌ای که به تریدرها نشان می‌دهد رمزارزها چگونه می‌تواند به دارایی ارزشمندی بدل شوند. در اواخر تابستان ۲۰۱۷ که قیمت بیت‌کوین به شکل چشم‌گیری افزایش یافت، قیمت یک اتریوم چیزی در محدوده‌ی ۱۰۰ دلار بود. در دسامبر ۲۰۱۷ این رقم به ۷۴۸ دلار رسید. یعنی اگر در تابستان ۲۰۱۷، ۱۰۰۰ دلار اتریوم می‌خریدید، در عرض ۶ ماه، ۷۰۰۰ دلار عایدتان می‌شد. این دقیقاق همان کاری است که بسیاری از مردم انجام داده و می‌دهند. مهم است توجه داشته باشیم که بسیاری از تحلیلگران معتقدند بازار رمزارز در ماه‌های پیش رو، قله‌های جدیدی از رشد را فتح خواهد کرد. به همین دلیل است که هر روز سرمایه‌گذاران بیشتری تصمیم می‌گیرند اتریوم را به کیف پول‌هایشان اضافه کنند.

بیت کوین و اتریوم دو ارز دیجیتالی هستند که هر کدام ویژگی های منحصر به فردی دارند. وبسایت the next web در گزارشی به دلایل برتری اتریوم نسبت به بیت کوین اشاره کرده است. مهمترین تفاوت این است که اتریوم فقط یک ارز دیجیتال نیست. اتریوم قابلیت ایجاد قراردادهای هوشمند را دارد که می‌توانند به هوشمند سازی هر چه بیشتر ارتباطات و دستگاه‌ها کمک کنند. با استفاده از قراردادهای هوشمند می‌توان با فناوری غیرمتمرکز بلاک چین، فرایندهای هوشمند را اجرا کرد. مثلًا بعید نیست در سال‌های آینده با استفاده از قراردادهای هوشمند شاهد خودروهای بدون راننده در سطح شهر باشیم.

دلایل برتری

اغلب مردم بین ارزهای دیجیتالی بیت کوین (Bitcoin) و اتریوم (Ethereum) دچار شک و تردید شده‌اند و در واقع نمی‌دانند کدام یک از این ارزهای دیجیتالی نسبت به دیگری برتری دارد. هرچند اکوسیستم هر دو سعی در انجام کارها به شیوۀ منحصر به فرد خود دارند، اما قطعاً برخی از ویژگی‌های آنها را می‌توان به عنوان ملاک تصمیم گیری‌های خرید و فروش مد نظر قرار داد.

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که ارز دیجیتالی بیت کوین در مقایسه با سایر سیستم‌های پولی دیگر که در آنها دارایی‌های صریح یا دیجیتال وجود دارد، بهتر است.

اتریوم، یک پلتفرم جدید ارزهای دیجیتال است که چند سال پیش راه اندازی شده است. این ارزدیجیتال، در مقایسه با بیت کوین برخی از حقایق جالب فناوری را ارائه داده است. این پلتفرم بر پایه قراردادهای هوشمند اجرا می‌شود که در نوع خود یک تکنولوژی انقلابی بسیار جدید است؛ البته بخشی از فناوی و تکنولوژی ارز دیجیتال اتریوم از پلتفرم بیت کوین الهام گرفته است.

اتریوم از لحاظ تکنولوژیکی بسیار دقیق و هوشمند عمل می‌کند؛ این در حالی است که بیت کوین به خوبی اتریوم نیست. پروژه اتریوم در سال ۲۰۱۵ کلید خورد و نام آن اشاره به تکنولوژی اتر دارد که این ارز دیجیتال، روی آن اجرا می‌شود.

این ارز مثل بیت کوین امکان انجام تراکنش‌های مالی ناشناس و غیرقابل ردگیری را فراهم کرده و این تراکنش‌ها را در یک سیستم دفتر کل غیرمتمرکز به نام زنجیره بلوک انجام می‌‌دهد؛ زنجیرۀ بلوک در حقیقت یک دفتر کل است که تمام تراکنش‌های انجام شده توسط ارزهای دیجیتال را آشکار و به ترتیب تاریخ ثبت می‌کند. این فرآیند بدون دخالت شرکت‌های شخص ثالث یا بانک‌ها انجام شده و مستقل از سیستم بانکی «فدرال رزرو» عمل می‌کند؛ به این ترتیب کاربران هنگام نقل و انتقال پول، مخصوصا در مبالغ بالا، نیازی به پرداخت کارمزدهای سنگین ندارند.

از آنجا که اتریو، یک پلتفرم نسبتاً جدید در ارزهای دیجیتال است، کوین‌های بیشتری را در دسترس دارد. بیت کوین در مقایسه با اتریوم در این زمینه بسیار ضعیف عمل کرده است. بیت کوین با اینکه یک ارز دیجیتالی شناخته شده و قدیمی است، اما ۲۱ میلیون سکه دارد.

اتریوم تنها ارز دیجیتال بدون محدودیت در سقف تعداد کوین‌ها و منبع ذخیرۀ آن‌ها محسوب می‌شود و گرچه برخی معتقدند که بیت کوین، در این زمینه بهتر است، اما در دسترس بودن و عرضۀ سکه در اتریوم بیشتر است و این به نوبه خود تأثیری بر تعداد و منبع کوین‌های اتریوم ندارد.

یکی از ساده ترین کاربردهای سیستم قراردادهای هوشمند اتریوم تولید یک توکن ساده است که بتواند به جای اتر در داخل شبکه بلاکچین (Blockchain) اتریوم انتقال یابد. این نوعی از قرارداد بر پایه استاندارد  ERC۲۰ است. از این طریق، ارزدیجیتال اتریوم به عنوان میزبان دامنه وسیعی از ICO یا (عرضۀ اولیه)، به کار می‌‌رود. هر شخص یا سازمانی توسط ICO می‌تواند توکن های مربوط به خود را که قابلیت داد و ستد آزادانه دارند، به سادگی برای جذب سرمایه، روانه بازار کند و این می‌تواند مفهوم سهام و اوراق بهادار در سیستم‌های مالی را در آینده نزدیک کاملاً بازسازی و متحول کند.

مشهورترین نمونۀ استفاده از پتانسیل قراردادهای هوشمند، در DAO (مدیریت غیرمتمرکز مستقل) است. این شرکت توزیع، از قدرت اتر به ارزشی معادل ۱۰۰ میلیون دلار برخوردار است. در مقابل، سرمایه‌گذران توکن‌های اتر را که هر کدام قیمت مربوط به خود را داراست، دریافت می‌کنند. همچنین دارندگان این توکن‌ها می‌توانند جهت قانونی کردن فعالیت خود اقدام کنند.

البته باید توجه داشت که این اتفاق از طریق هک شدن برنامه و از بین رفتن DAO ممکن می‌شود.

سرمایه‌گذاری روی توکن از طریق اتریوم به سهولت صورت می‌گیرد. روال کار به این صورت است که شما اتر را ارسال می‌کنید و قرارداد را در کیف پول دیجیتال شخصی خودتان خواهید داشت و تمام. توکن در اکانت (حساب کاربری تان) ظاهر می‌شود و سپس هرجا که بخواهید آن را انتقال می‌دهید.

بیت کوین  و اتریوم هر دو جزو ارزهای دیجیتال مفید هستند. آنها هر دو به ارزش قابل توجهی در سال گذشته دست پیدا کرده‌اند. مقایسه بیت کوین با اتریوم نشان می‌دهد، درصد سود در بیت کوین کمتر است.

قیمت ارز دیجیتال اتریوم با قیمت بیت کوین مرتبط است. آنها متقابلاً وابسته هستند و زمانی که قیمت بیت کوین افزایش پیدا می‌کند، اتریوم سقوط می‌کند و هنگامی که مقدار بیت کوین کاهش می‌یابد، مقدار اتریوم به طور خودکار بالا می‌رود. از این رو، این ارزش‌ها معمولا به هم وابسته هستند و از آنجا که بیت کوین پلتفرم ارشد است، قطعاً از ثبات بیشتری نسبت به سایر ارزهای دیجیتال به خصوص اتریوم برخوردار است. البته ارز دیجیتالی اتریوم هنوز در تلاش است تا خود را تثبیت کند، زیرا این پلتفرم بسیار جدید است. همان طور که سایر ارزهای دیجیتال به بیت کوین و واکنش‌های اقتصادی آن واکنش نشان می‌دهند، ارز دیجیتال اتریوم نیز وابسته به خرید و فروش بیت کوین و اقدامات مرتبط با آن است.

به طور خلاصه، ارز اتریوم در حال حاضر بنا به دلایل زیر بهتر از بیتکوین است:

اتریوم یک پلتفرم نرم افزاری جدید رمزنگاری شده است که بر روی تکنولوژی به روز شده اجرا می شود.( با توجه به تیم جوان و پر انرژی آن ، توانایی توسعه سریعتری را دارا می باشد )

کوین‌های بیشتری در دسترس دارد.( البته این میتواند خود یک نقطه ضعف باشد )

افزایش ارزش سکه های ارز دیجیتالی اتریوم با سرعت بیشتری جریان می یابد.

( از این جهت ماینرهای بیشتری تمایل دارند بر روی گسترش شبکه فعالیت نمایند ).

 

منبع: investopedia و investopedia

نظرات بسته شده است.