فراتر از بیت کوین: آینده دارایی‌های دیجیتال بزرگ‌تر از اولین ارز دیجیتال است

0

در حالی که تغییر برای امور مالی تضمین شده است، اما میزان و مقیاس آن مشخص نیست. برای صنعت مالی، فناوری بلاکچین که زیربنای ساخت بیت کوین، اتریوم، توکن‌های غیر مثلی و دیگر ارزهای دیجیتال است ما را به یک دوراهی رسانده است.

در طی 10 سال گذشته در خط مقدم ارزهای دیجیتال فعالیت کرده‌ایم و شاهد ورود سرمایه‌گذاران بزرگ و کوچک به این حوزه بودیم. تجربه‌ای که در این راه به دست آورده‌ایم به ما برای به دست آوردن بینشی در مورد آیندهٔ این بخش کمک می‌کند. در این دورهٔ تاریخی، تعداد بی شماری از نتایج ممکن است اما یک چیز مسلم است: کارآیی و نوآوری فناوری بلاکچین فراتر از بخش‌های مالی سنتی تأثیر‌گذار خواهد بود.

صنعت ارزهای دیجیتال بالغ در راه است

بلاکچین در مقایسه با قراردادها، تراکنش‌ها و پرونده‌هایی که در حال حاضر سیستم‌های اقتصادی، حقوقی و سیاسی ما را تشکیل می‌دهند، راهکاری سریعتر، کارآمدتر و مطمئن‌تری برای تراکنش‌های مالی ارائه می‌دهد.

هاروارد بیزینس ریویو به طور خلاصه در این خصوص می‌گوید: “[ساختارهای مالی قدیمی] مانند یک ماشین گیر کرده در ترافیک هستند که به دنبال جلو زدن از یک ماشین مسابقه فرمول 1 می‌باشند. در دنیای دیجیتال، نحوهٔ قانون‌گذاری و  حفظ کنترل اداری باید تغییر کند. “

نسل به نسل، فناوری‌های مختلف نحوهٔ انجام تراکنش‌های مالی را تغییر داده و به روزرسانی کرده‌اند.

کارت‌های اعتباری مدرن از اواخر دهه 50 میلادی وجود داشتند، اولین خرید و فروش از طریق اینترنت در سال 1994 انجام شد، پی‌پل (PayPal) در سال 1998 تأسیس شد و در دسترس عموم قرار گرفت و در سال 2002 به ای‌بی (eBay) فروخته شد و ساتوشی ناکاموتو در سال 2008 انقلاب بلاکچین را آغاز کرد. امروزه مؤسسات بزرگ مالی دیگر آن را انکار نمی‌کنند و 55 بانک از 100 بانک بزرگ جهان به نوعی در معرض این فناوری جدید هستند.

اولین مقررات بین المللی بر این حوزه در ژاپن در سال 2016 پس از هک صرافی‌های ارز دیجیتال، از جمله سرقت 850000 بیت کوین از Mt. Gox وضع شد. از آنجا که موفقیت هر بازار مالی مبتنی بر قابلیت قابل پیش بینی بودن، امنیت و کارآمدی عمومی بازار است، رگولاتورها همچنان در مورد جهت گیری و مشارکت خود با ارزهای دیجیتال مردد هستند.

نهادهای نظارتی و کسب‌وکار‌ها به دنبال این هستند که سرمایه گذاران از حمایت خاصی در هر بازاری برخوردار باشند تا آن‌ها را به مشارکت تشویق کنند. برای مثال بانک‌های ایالات متحده یا eBay ضمانت بازگشت وجه از طریق شرکت بیمه سپرده فدرال (FDIC) دارا هستند. بدون حضور مقررات، سرمایه‌گذاران بازار می‌توانند در معرض خطرات بلند مدت و کوتاه مدت قرار گیرند.

نهادهای نظارتی (رگولاتورها) همچنین این اطمینان را می‌دهند که بازارها با مجموعه‌ای برابر از قوانین روبرو هستند. همانطور که دن برکوویتز، عضو کمیسیون معاملات آتی کالا (CFTC) در ماه ژوئن گفت:

“غیرممکن است که اجازه دهیم بازار مشتقات قانون‌گذاری نشده و غیرمجاز در کنار بازار مشتقات کاملاً تنظیم شده و دارای مجوز با هم رقابت کنند.”

و مهمتر از همه، جدا از نهادهای نظارتی و دولت‌ها که در مورد آیندهٔ امور مالی تصمیم می‌گیرند، این سرمایه‌گذاران، رهبران و مصرف کنندگان عمومی هستند که تصمیم می‌گیرند چگونه می‌خواهند از دارایی‌های دیجیتال در آینده استفاده کنند.

 

تکامل زبان و اصطلاحات برای ارزهای دیجیتال

با بالغ شدن بازار، صنعت ارزهای دیجیتال نیز دچار تحول می‌شود. وضع مقررات و تصویب گسترده، نحوه درک و صحبت رسانه‌ها و مردم درباره دارایی‌های دیجیتالی را تغییر خواهد داد.

صنعت کریپتو همزمان با بالغ شدن، ویژگی‌های منحصر به فرد خود را حفظ می‌کند (انتظار نداشته باشید که اصطلاحات HODL ، FUD و صحبت ” to the moon” ناپدید شوند) اما بسیار مهم است که گروه وسیع‌تری از سرمایه‌گذاران بلاکچین در این فضا احساس راحتی کنند.

ممکن است به نظر چیز کوچکی برسد، اما توجه به ادغام اصطلاحات صنعت کریپتو و امور مالی سنتی، ما را در 10 سال گذشته قادر ساخته است تا با طیف وسیعی از مؤسسات از بانک‌های مدرن، فین تک و کارگزاران گرفته تا بانک‌ها، صندوق‌های پوشش ریسک و شرکت‌های خصوصی بتوانیم همکاری کنیم.

شکل گیری زبان مخصوص این صنعت همزمان با ورود سرمایه‌گذاران بزرگ‌تر که شروع به تنوع بخشیدن به سرمایه‌های عظیم خود می‌کنند که شامل ارزهای دیجیتال می‌شود، اتفاق می‌افتد و ارزش بلند مدت بلاکچین را در طول زمان ثابت می‌کنند، بنابراین ارتباط بین این دارایی‌های جدید و دارایی‌های قدیمی که دارای ارزش تاریخی هستند مانند طلا، اوراق قرضه یا فیات مورد حمایت بانک مرکزی افزایش می‌یابد. همچنین ما بدون پذیرفتن زبان خدمات مالی و نظارتی به طور گسترده به این “استقبال قلبی” نخواهیم رسید.

با این وجود، تصور کردن کریپتوکارنسی‌ها به عنوان یک کالای اساسی و نه فقط یک ارز دیجیتال، بی منطق و دور از ذهن نیست و جروم پاول، رئیس فدرال رزرو ایالات متحده در سال 2019 به کنگرهٔ آمریکا گفت که بیت کوین مانند طلا “ذخیره ارزش احتکار آمیز” است.

اما بیت کوین کل ماجرا نیست و فقط بیشترین چیزی است که دربارهٔ آن صحبت می‌شود. صنعت کریپتو باید از تمرکز کردن بر روی یک مورد استفاده خاص از فناوری دست بردارد و بیشتر در مورد پول، سرمایه گذاری، مدیریت مالی و پرداخت‌های هوشمند صحبت کند.

 

صنعت کریپتو فراتر از یک توکن تنها است

ما طی 10 سال گذشته کشف کرده‌ایم که مشتریان به طور فزاینده‌ای به سمت دارایی‌هایی جذب می‌شوند که دارای کاربرد مفید هستند و می‌توانند مشکلات پیچیده را حل کنند.

ارزهای دیجیتال مختلف، موارد استفادهٔ مختلفی نیز دارند؛ برای مثال:

تتر (USDT) برای پرداخت حقوق به کار می‌آید زیرا به دلار آمریکا متصل است بنابراین از نوسانات قیمتی بیت کوین به دور است.

بیسیک اتنشن توکن یا Basic Attention Token (BAT) در حال شکل دادن آیندهٔ محتواهای آنلاین با ایجاد امکان پرداخت در قالب توکن BAT به کاربران مرورگر خود برای مشاهده تبلیغات است. این کاربران می‌توانند با استفاده از BAT در کیف پول دیجیتال خود به هر کسی در اینترنت پرداخت کنند.

توکن حاکمیت آودیوس Audius (AUDIO) که مثالی مناسب برای ایفای نقش ارزهای دیجیتال در آینده صنعت موسیقی است و امنیت، دسترسی به ویژگی‌های منحصر به فرد و حاکمیت متعلق به جامعه را برای هنرمندان و طرفداران فراهم می‌کند.

بلاکچین برای حل مشکلات آمده است، نه تسلط بر جهان ! و جایگزین شدن آن با ارزهای فیات یا بانک‌ها یک تصور غلط رایج در بین عموم مردم است. در حالی که بیت کوین ممکن است شناخته‌شده‌ترین دارایی دیجیتال باشد زیرا دارای نام شناخته شده است و اولین رتبه را به خود اختصاص داده است، اما فقط یک کلاس دارایی مابین هزاران ارز دیجیتال دیگر است.

 

بنابراین آینده امور مالی چگونه است؟

کنگره آمریکا  در اوایل سال جاری هنگامی که مجلس سنا لایحهٔ زیرساختی را تصویب کرد که شامل اصلاحیه‌ای بود که بررسی‌های جدیدی را در صنعت کریپتو انجام می‌داد، راه را برای رگولاتورها باز کرد.

در آینده سرمایه‌گذاران، صرافی‌های دیجیتال، متخصصان فناوری، مقامات دولتی، نهادهای نظارتی و هرکس در این بین از یک بازار بالغ‌تر بهره‌مند خواهند شد که از مصرف‌کنندگان محافظت می‌کند و به شفافیت، قابل پیش بینی بودن و ارتباط صادقانه اهمیت می‌دهد.

به همین ترتیب، در آینده اکثریت از قطعیت در مورد اینکه کدام داریی‌های دیجیتال دارای ارزش واقعی هستند و کدام ابزارهای کلاهبرداری برای ثروتمندتر شدن ثروتمندان هستند، بهره‌مند خواهند شد.

ما از همان ابتدا در جریان این صنعت بودیم و جزر و مدها را مشاهده کردیم. اما دیدیم که آنچه در پایان باقی می‌ماند، ایده‌های درخشان است که مشکلات نوظهور زمان ما را حل می‌کنند.

صنعت ارزهای دیجیتال بالغ در چند سال گذشته شروع به ظهور کرده است و با خود هم زبانی را به ارمغان آورده است که پیچیده‌تر شده و مخاطبان بیشتری را به این میان کشیده است. دارایی‌ها و بینش‌هایی که این مخاطبان جدید به ارمغان می‌آورند، به نوبهٔ خود اطمینان زیادی در این صنعت ایجاد می‌کند. این اطمینان منجر به مقبولیت فناوری بلاکچین می‌شود تا مسائلی را که هیچکس فکرش را نمی کرد با بلاکچین حل شود، حل کند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.