تراژدی لونا: چه اتفاقی برای لونا و UST افتاد؟

تراژدی لونا: چه اتفاقی برای لونا و UST افتاد؟

ماجرای سقوط آزاد توکن لونا (Luna) و استیبل کوین یواس‌تی (UST) که هر دو متعلق به شرکت ترا (Terra) هستند اوایل هفته جاری آغاز شد. زمانی که فروش شدید UST و همچنین برداشت‌های ناگهانی آن از پروتکل انکر (Anchor) باعث شد برای مدت کوتاهی قیمت این استیبل کوین از میزان ثابت 1 دلاری کاهش یابد.

برخلاف سایر استیبل کوین‌ها مانند تتر (USDT) یا یواس‌دی کوین (USDC) که توسط یک ارز فیات و سایر دارایی‌های نقدی پشتیبانی می‌شوند، UST یک توکن با پشتوانه الگوریتمی است. به این معنا که پشتوانهٔ آن یک ارز دیجیتال دیگر است که در این مورد توکن لونا متعلق به همین شرکت، پشتوانه این استیبل کوین درنظر گرفته شده است. اینجا یواس‌تی با استفاده از توکن لونا و مجموعه‌ای از مکانیسم‌های توکن سوزی مبتنی بر بلاکچین، قیمت یک دلاری خود را حفظ می‌کند. در شرایط ایده‌آل، این مکانیسم‌ها قرار است اطمینان حاصل کنند که معامله‌گران همواره می‌توانند یک دلار از UST را با یک دلار لونا مبادله نمایند. در این مکانیسم به ازای هر UST که در شبکه صادر می‌شود، بر اساس یک مکانیسم توکن سوزی پویا، یک واحد LUNA از گردش خارج می‌شود و بالعکس، به ازای هر UST سوزانده شده، یک واحد LUNA به شبکه وارد می‌شود. برای مثال اگر قیمت لونا 55 دلار باشد، برای اینکه بتوانیم 55 واحد استیبل کوین یواس تی داشته باشیم باید یک واحد لونا را بسوزانیم.

بنابراین تا اینجا به عمق ارتباط این دو ارز دیجیتال متعلق به یک کمپانی واحد پی بردید. اتفاقی که برای این دو ارز دیجیتال افتاد این بود که در روز یکشنبه سرمایه عظیمی به دلیل نامعلوم توسط نهنگ‌ها از پروتکل انکر خارج شده و باعث رسیدن قیمت UST به ۰.۹۴ دلار شد. سرمایه‌گذاران در این پروتکل استیبل کوین UST را به سپرده قرار می‌دادند و سود ثابت سالیانه دریافت می‌کردند. از طرفی دیگر با ریزش قیمت لونا و کاهش ارزش کل بازار آن به زیر ۴ میلیارد دلار، می‌توان گفت این استیبل کوین بدون پشتوانه شد. چراکه این استیبل کوین بر این اساس ساخته شده که یک دلار UST همواره می‌تواند با یک دلار لونا معاوضه شود و این در شرایطی است که اکنون ارزش کل بازار UST چیزی در حدود ۳ برابر ارزش کل بازار لونا است.

این روند می‌تواند منجر به ایجاد پدیده‌ای به نام گرداب مرگ (Death Spiral) شود. در طول این رویداد‌، میزان تقاضای آتی برای استیبل کوین‌ UST ضعیف می‌شود و این امر به کاهش قیمت دارایی ذخیره لونا‌ منجر می‌شود و در هر مرحله به خاطر ترس ایجاد شده، میزان فروش در هر دو سمت افزایش می‌یابد و سیستم ضعیف‌تر می‌شود. در نهایت، میزان اعتماد درون سیستم به حدی کم می‌شود که می‌تواند به فروپاشی کل سیستم منجر شود.

راه حل چیست؟

برای اینکه بتوانی لونا و یواس‌تی را از این گرداب نجات داد باید روند تولید و عرضهٔ توکن های جدید لونا را آهسته‌تر کرد.

نکات اصلی که باید در نظر گرفت:

  • اکانت رسمی بنیاد لونا در پی کاهش ارزش استیبل کوین UST در توییتی اشاره کرد که تعداد ۲۸۲۰۵ واحد دیگر بیت کوین خریده است و از آن برای خرید این استیبل کوین و بازیابی ارزش آن استفاده خواهد کرد.
  • بنیاد محافظ لونا، سازمان غیرانتفاعی حمایت‌کننده از اکوسیستم ترا در واکنش به این اتفاقات به دنبال تامین‌ سرمایه یک میلیارد دلاری برای حمایت بیشتر بازار است.
  • هرچه ذخایر بیت کوین یا به‌طور کل پشتوانه بیشتری لحاظ شود، خطر کمتری برای UST وجود خواهد داشت و احتمال گرداب مرگ لونا کمتر است.

گفتنی است در حال حاضر قیمت UST به میزان 0.45 دلار رسیده و توکن لونا نیز با کاهشی 97 درصدی طی یک هفته در قیمت 1.70 دلار معامله می‌شود.

 

منبع  loop.markets  cryptoslate.com

مطالب پیشنهادی

لینک مطلب:

کپی شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

مطالب پر بازدید

.

فهرست