اینترنت اشیا چگونه دنیای واقعی را با متاورس ادغام می‌کند؟

اینترنت اشیا چگونه دنیای واقعی را با متاورس ادغام می‌کند؟

  • اینترنت اشیا (Internet of Things) و متاورس مفهوم نسبتا جدیدی محسوب می‌شوند و تاکنون تأثیرات بسیار بزرگی بر دنیا گذاشته‌اند. انسان‌ها از دوران ابتدایی حضور خود بر روی کره زمین تا به حال، تغییرات بسیار زیادی در نحوه تفکر و رفتارشان به وجود آورده‌اند. این تغییرات به خصوص در دنیای بیرونی، ساخت و سازها و تکنولوژی‌های جدید، نمود بیشتری از خود نشان می‌دهد.

انسان‌ها، همواره به دنبال دستاوردهای بیشتری هستند. نقطه‌ای که بالاخره انسان از داشته‌هایش راضی شود بنظر دست نیافتنی می‌رسد. زیرا پیشرفت‌های گسترده بسیار هیجان انگیز هستند و تا زمانی که بشود در این دنیا چیزهای جدیدی ارائه داد، انسان هیچگاه دست از تلاش خود برنمی‌دارد. طمع انسان برای بیشتر داشتن، فناوری را به اوج خود رسانده‌است.

از مرحله‌ای که داشتن کامپیوتر در خانه یک امر تجملی بود، وارد عصر متاورس شده‌ایم. متاورس واقعیت مجازی است که در تلاش است تا دنیای واقعی را در اختیار ما قرار ‌دهد. این فناوری با مشارکت کمپانی‌های بزرگ در سطح جهان، به یک حوزه تجاری تمام عیار تبدیل شده‌است. آن‌ها با بررسی ابعاد متفاوت متاورس، به دنبال توسعه صنعت و تجارت خود در یک دنیای جدید هستند. با این حال، این توسعه به تنهایی امکان پذیر نیست و اینجاست که اهمیت اینترنت اشیا چند برابر می شود.

اینترنت اشیا (IoT)، یک شبکه دیجیتالی از دستگاه‌های فیزیکی متصل به هم است که هر روز از آن استفاده می‌کنیم. تصور کنید با استفاده از گوشی هوشمند خود می‌توانید لامپ‌های خانه را روشن، خاموش و یا میزان نوردهی آن را تنظیم کنید. این یکی از کاربردهای اینترنت اشیا است. اینترنت اشیا ستون مهمی برای زیرساخت متاورس محسوب می‌شود و کمک می‌کند پتانسیل این فناوری به بهترین شکل ممکن بروز یابد.

در این مقاله قصد داریم در مورد ترکیب اینترنت اشیا و متاورس صحبت کنیم.

بیشتر بخوانید: متاورس چیست؟

بیشتر بخوانید: اینترنت اشیاء چیست؟

متاورس + اینترنت اشیاء، آینده‌ای که در حال حرکت به سمت آن هستیم

با توجه به فرضیه متخصصان، می‌توانیم استدلال کنیم که متاورس و اینترنت اشیاء فضای فناوری را برای همیشه تغییر خواهند داد.

ترکیب این دو، فرصت‌های جدیدی را در حوزه صنعت، امورات فردی و اجتماعی پیش رو می‌گذارد. وقتی اینترنت اشیاء به متاورس بپیوندد، به این فناوری کمک می‌کند تا بر محدودیت‌های کنونی خود غلبه کند تا در حوزه‌های متنوع تری استفاده شود. اینترنت اشیا باعث می‌شود تا در فضای متاورسی همه چیز واقعی‌تر به نظر برسد و از طرفی متاورس به این تکنولوژی رابط کاربری سه بعدی لازم را ارائه می‌دهد.

اهمیت اینترنت اشیا در متاورس

اینترنت اشیا می‌تواند مهم‌ترین چالش متاورس یعنی دریافت‌داده از دنیای فیزیکی و القای آن در دنیای مجازی را به سادگی حل کند.

برای به دست آوردن نتایج مطلوب، ضروری است که داده‌های محیط واقعی، به صورت دقیق و آنی، در یک فضای متاورسی نمایش داده‌شود. از آنجایی که اینترنت اشیاء سال‌هاست که با حسگرهای پیشرفته و دستگاه‌های مخصوص به خود وارد فضای تجاری شده‌است؛ این فرصت مهیاست تا متاورس از آن بهره ببرد.

در یک فضای دیجیتال، داده‌ها باارزش‌ترین منبع هستند چرا که می‌توانند به بوم خالی قلمرو دیجیتال، رنگ ببخشند. بنابراین، قابلیت متاورس در دریافت داده از دنیای فیزیکی و پیاده سازی آن در یک اکوسیستم مجازی، امری است که موفقیت این پروژه در آینده را تضمین می‌کند. دریافت داده‌ها تا حد زیادی به کمک اینترنت اشیاء امکان پذیر شده‌است.

ضروری است که این داده‌ها به‌صورت معناداری در متاورس نمایش داده‌شوند و در عین حال دسترسی آن برای کاربران نیز ساده باشد. به همین دلیل است که شرکت‌ها با سرمایه‌گذاری‌های هنگفت، بر روی پروژه‌های متاورسی کار می‌کنند.

 

 

هدف اصلی اینترنت اشیا پیوند دنیای بیرونی و فضای دیجیتال است. از این رو، برای گسترش متاورس، استفاده از زیرساخت اینترنت اشیا ضروری است. متاورس این فضای دیجیتال را در اختیار مردم می‌گذارد اما این اینترنت اشیا است که این فضا را قابل لمس و واقعی می‌کند.

شبیه سازی محیط برای ایجاد تجربیات واقعی

تصور کنید در یک گیم متاورسی با آواتار مخصوص به خود در حال بازی هستید. اینترنت اشیا با شبیه‌سازی پیشرفته می‌تواند تجربه انسانی به آواتارها بدهد. به عنوان مثال، در حین بازی ممکن است ضربان قلب و تنفس آواتار افزایش یابد و این موضوع به شما حسی از دنیای واقعی بدهد.

اینترنت اشیا به عنوان یک کاتالیزور برای متاورس عمل می‌کند و تجربیات بصری در حین خریدهای مجازی، خرید املاک و مستغلات، بازی و غیره را به کاربران ارائه می‌دهد.

نتیجه گیری

از آنجایی که متاورس هنوز در مرحله رشد است، نمی‌توانیم با قطعیت در مورد پتانسیل آن صحبت کنیم. از سوی دیگر، اینترنت اشیا سال‌هاست که وجود دارد، بنابراین همکاری بین این دو به هر کدام کمک زیادی خواهد کرد. اینترنت اشیا می‌تواند ظرفیت‌های جدیدی برای متاورس به وجود بیاورد.

 

 

منبع blockchain

مطالب پیشنهادی

لینک مطلب:

کپی شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

مطالب پر بازدید

.

فهرست