استیک کردن پولکادات

همانطور که می‌دانید ارزهای دیجیتال از الگوریتم‌های مختلفی برای به اجماع رسیدن استفاده می‌کنند. ارزهایی که از الگوریتم اجماع اثبات سهام یا PoS استفاده می‌کنند قابلیت استیکینگ و دریافت پاداش به ازای سرمایه‌گذاری را دارند. یکی از این ارزها که قابلیت استیک را دارد، ارز دیجیتال پولکادات (Polkadot) با علامت اختصاری DOT است.

استیکینگ روشی است که در آن مقداری از دارایی دیجیتال در شبکهٔ مربوطه قفل می‌شود. منظور از قفل کردن این دارایی‌ها، کمک به اعتبارسنجی تراکنش‌ها در شبکه مورد نظر یا برای مثال پولکادات است. پولکادات از مکانیسم NPoS یا (Nominated Proof-of-Stake) یا همان اثبات سهام نامزدشده برای تعیین اعتبارسنج‌ها استفاده می‌کند. در این مکانیسم، نودهای اعتبارسنج (validators) و نودهای گزیننده (nominators) نقش اصلی را در امنیت شبکه ایفا می‌کنند. به این صورت که نودهای گزیننده با سهام‌گذاری دارایی‌های خود در شبکه، می‌توانند به نودهای اعتبارسنج مورد‌ اعتماد خود رأی داده و آن‌ها را انتخاب کنند.

برای استیک ارز دیجیتال پولکادات یا DOT راه‌های مختلفی وجود دارد و می‌توانید به روش های مختلفی عملیات استیکینگ را در این ارز دیجیتال انجام دهید که در ادامه این روش‌ها را شرح خواهیم داد.

استیک در وبسایت polkadot.js

برای استیک پولکادات در وبسایت polkadot.js مراحل زیر را انجام دهید:

 • ابتدا یک حساب کاربری در سایت js ایجاد کنید.
 • مقداری ارز دیجیتال دات را به حساب کاربری خود در این وبسایت ارسال کنید.
 • به صفحه اصلی وبسایت js بروید.
 • بر روی گزینه استیکینگ در منوی اصلی به آدرس https://polkadot.js.org/apps/#/staking کلیک کنید.
 • در بالای صفحه بر روی Account actions کلیک کنید. ممکن است لود این گزینه کمی زمان ببرد.
 • روی دکمه “+ Nominator button” (بالا سمت راست) کلیک کنید.
 • به طور پیش فرض، js سعی می‌کند یک زیرمجموعه خوب از اعتبارسنج‌ها را برای شما انتخاب می‌کند. این کار را با برآورد سود شما از نظر توکن‌های اضافی که به عنوان پاداش به شما تعلق می‌گیرد، انجام می‌دهد. برای انتخاب این گزینه، روی “Bond and Nominate” کلیک کنید.
 • اگر می‌خواهید اعتبارسنج‌های خود را انتخاب کنید، دکمه “انتخاب خودکار” را خاموش کنید، لیست اعتبارسنج خود را به صورت دستی تنظیم کنید و پس از انتخاب خود روی “Bond and Nominate” کلیک کنید.
 • رمز حساب کاربری خود را وارد کنید.
 • وارد شده و تایید نهایی را انجام دهید.

نکته: مطمئن شوید که حداقل 1 عدد دات در حسابی که پاداش‌های خود را به آن واریز می‌کنید موجودی داشته باشید. اگر پاداش‌های کمتر از 1 دات دریافت کنید و به یک حساب خالی ارسال شوند، آن‌ها را از دست خواهید داد.

استیک پولکادات در کیف پول لجر (Ledger)

یکی از بهترین و امن‌ترین روش‌های نگهداری ارزهای دیجیتال، استفاده از کیف پول سخت افزاری است. کیف پول لجر امکان استیک ارز دیجیتال پولکادات و بعضی ارزهای دیگر مانند ترون، آلگوراند و کازماس را داده است. برای استیک پولکادات در کیف پول لجر کافیست مقداری پولکادات به این کیف پول انتقال داده و عملیات استیکینگ را انجام دهید. سود استیک پولکادات درحال حاضر در حدود 10 درصد سالیانه است. همچنین شما می‌توانید در هر زمان استیکینگ را متوقف کنید اما برای باز کردن قفل دارایی‌های خود از روز اول باید 28 روز منتظر بمانید.

استیک در صرافی کوینکس (Coinex)

با ثبت نام در صرافی کوینکس می‌توانید از خدمات این صرافی برای استیک و دریافت پاداش برای ارزهای دیجیتال مختلف بهره مند شوید. این صرافی برای ارزهای دیجیتال در قسمت Financial Account امکان استیکینگ را داده است. برای استیک پولکادات در این صرافی مراحل زیر را انجام دهید:

 • ایجاد حساب کاربری در صرافی کوینکس: لینک ثبت نام
 • ایجاد حساب کاربری در یک صرافی ایرانی برای خرید پولکادات و انتقال آن به کوینکس، و یا خرید پولکادات در خود کوینکس به وسیلهٔ تتر
 • بعد از انتقال ارزهای خود به صرافی کوینکس، در Spot Wallet میتوانید ارزهای خود را مشاهده کنید. با استفاده از گزینه Transfer میتوانید دات‌های خود را به کیف پول Finance Account انتقال دهید.
 • در مرحله آخر، بعد از مشاهده موجودی در Finance Account، سود استیکینگ را میتوانید مشاهده کنید و ارزهای خود را استیک کنید تا از سود استیک بهره‌مند شوید.

کلام آخر

ارز دیجیتال پولکادات، یک پروژه بلاکچین است که این امکان را به شما می‌دهد تا با قرار دادن توکن‌های DOT در صرافی‌های ارز دیجیتال یا در کیف پول، کسب درآمد کنید. توکن‌های دات برای مدتی قفل می‌شوند و توسط اعتبارسنج‌ها برای تسهیل تراکنش‌های شبکه استفاده می‌شوند. بنابراین استیک ارز دیجیتال پولکادات برای آن دسته از افرادی که علاقه‌مند به نگهداری طولانی مدت ارزهای دیجیتال هستند، یک راه غیرفعال برای کسب سود و دریافت توکن‌های DOT اضافی بدون سرمایه‌گذاری یا تلاش قابل توجه است.

 

منبع  polkadot.network polkadot.network

مطالب پیشنهادی

لینک مطلب:

کپی شد

2 دیدگاه.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

مطالب پر بازدید

.

فهرست