چشم‌انداز و پیش بینی قیمت طلا؛ سال 2023 و پس از آن

چشم‌انداز و پیش بینی قیمت طلا؛ سال 2023 و پس از آن

پیش بینی قیمت طلا تجزیه و تحلیل عواملی است که بر عرضه و تقاضای این فلز گرانبها و همچنین شناسایی الگوها، فرکتال‌ها و روندهای در حال ظهور این بازار تأثیر می‌گذارد.

آیا طلا افزایش قیمت خواهد داشت؟ قیمت این فلز گرانبها در آینده نزدیک چقدر خواهد بود؟ در این مقاله، داده‌های تاریخی را بررسی می‌کنیم، خواهیم دید کارشناسان در مورد آن چه می‌گویند و پیش‌بینی قیمت طلا در سال‌های 2023، 2024 و در بلندمدت یعنی تا پایان سال 2030 را ارائه می‌کنیم.

نکات اصلی:

  • قیمت طلا در بلندمدت رشد ثابتی خواهد داشت. بالاترین قیمت تاریخ آن در می 2023 به ارزش 2073 دلار ثبت شد.
  • اکثر تحلیلگران خبره پیش بینی می کنند که نرخ XAUUSD (طلا به دلار) افزایش خواهد یافت. انتظار می‌رود این فلز گرانبها اوج تاریخی جدیدی را ثبت کند: قیمت ممکن است در اوایل سال 2024 از 2300 دلار فراتر رود.
  • قیمت در سال‌های 2025 تا 2030 به افزایش خود ادامه خواهد داد. در سناریوهای خوش بینانه، نرخ به بالای 3000 دلار خواهد رفت. با این حال، اصلاح‌های قیمتی بزرگ تا 1928 دلار نیز امکان پذیر است.
  • قیمت طلا در زمان بی ثباتی بازار و در بحبوحه تقاضای بالا برای فلزات گرانبها افزایش می‌یابد. بنابراین XAUUSD یک دارایی عالی برای سرمایه‌گذاری بلند مدت در نظر گرفته می‌شود.

چگونه می‌توان قیمت طلا را پیش بینی کرد؟

سه راهکار اساسی برای پیش‌بینی قابل اعتماد نرخ طلا وجود دارد:

1.تجزیه و تحلیل فاندامنتال:

تحلیل فاندامنتال یا همان اخبار، به شما امکان آن را می‌دهد تا تغییرات در سیاست پولی و سایر عوامل موثر بر قیمت فلزات گرانبها را دنبال کنید. اول از همه، منظور تغییرات در سیستم مالی جهانی و اقدامات بانک مرکزی ایالات متحده است. بنابراین، توجه به شاخص‌های مختلف اقتصاد کلان بسیار مهم است:

  • تغییرات در نرخ صندوق‌های فدرال
  • انتظارات از تغییر تورم
  • حرکت قیمتی ارزها و اندازه عرضه پول
  • میزان واردات و صادرات

همچنین مهم است که وضعیت کشورهای واردکننده اصلی طلا در نظر گرفته‌شود. بیش از نیمی از تقاضای جهان برای XAUUSD از هند و چین است.

به خوبی می‌دانیم که اقتصاد جهانی ارتباط تنگاتنگی با مسائل ژئوپلیتیک دارد. این فاکتور مسئله دیگری است که بر بازارهای فلزات گرانبها از جمله طلا تأثیر می‌گذارد. به عنوان مثال، تشدید روابط چین و آمریکا می‌تواند منجر به جهش سنگین قیمت طلا شود. تغییرات احتمالی در سیاست تحریم‌ها علیه روسیه یا چین، جنگ‌های تجاری و بی‌ثباتی سیاسی می‌تواند تا حد زیادی بر نرخ XAU نیز تأثیر بگذارد.

همچنین، کشورهای تولیدکننده اصلی را فراموش نکنید. چین، استرالیا، روسیه و کانادا یک سوم از کل عرضه طلا را تشکیل می دهند.

به خاطر داشته باشید که تحلیل فاندامنتال معمولاً برای پیش بینی روندهای جهانی استفاده می‌شود.

2.تحلیل تکنیکال:

این روش شامل مطالعه تاریخچه مظنه‌های قیمتی XAUUSD در نمودارها با استفاده از اندیکاتورها و سایر ابزارها برای تجزیه و تحلیل حرکات قیمت است. تحلیل تکنیکال می‌تواند با تعیین سطوح حمایت و مقاومت، خطوط روند، شکست‌های احتمالی قیمت و اصلاح‌ها به معاملات ما هم در بلندمدت و هم در حالت روزانه کمک کند.

طلا در بلندمدت حرکت جهت‌دار دارد. بنابراین، برای تحلیل تکنیکال، در درجه اول از شاخص‌های تشخیص روند مانند میانگین متحرک، شاخص قدرت نسبی (RSI)، مک‌دی (MACD) و بولینگر باندز استفاده می‌شود.

3.تحلیل احساسات بازار:

این روش شامل ارزیابی روحیه یا همان احساسات خریداران و فروشندگان است. یعنی اینکه چه کسی در حال حاضر موقعیت مسلط در بازار دارد (خوش بین‌ها به افزایش قیمت یا بدبین‌ها). ابزارهای تحلیل احساسات بازار شامل نظرسنجی، نظارت بر محتوا در شبکه‌های اجتماعی و پلتفرم‌های آنلاین تخصصی مانند litefinance.org است.

مهم است به یاد داشته باشید که احساسات بازار می‌تواند خیلی سریع تغییر کند. این مسئله متأثر از پیش‌بینی‌های آینده قیمت طلا از سوی تحلیلگران حرفه‌ای یا، برای مثال، اطلاعاتی است که جروم پاول، رئیس فدرال رزرو ارائه خواهد کرد.

تاریخچه و قیمت امروز طلا

علاقه سرمایه‌گذاران غربی به طلا منجر به افزایش نرخ آن از حداقل 1160 دلار در تابستان 2018 به بالاترین رکوردش یعنی تقریباً 2073 دلار در می 2023 شد. در این مدت، این فلز گرانبها به یکی از جذاب‌ترین دارایی‌های مالی جهان تبدیل شده‌است.

عوامل متعددی در این رشد قوی نقش داشتند:

بی ثباتی ژئوپلیتیکی

تحریم‌های اعمال‌شده و مسدودکردن ذخایر طلا و ارز روسیه در حساب بانک‌های اروپایی و آمریکایی به یک رویه خطرناک تبدیل شده است. طلای فیزیکی به صورت شمش تنها ضامن استقلال اقتصادی و سیاسی است. این را آمار کشورهایی که اخیراً ذخایر طلای خود را افزایش داده‌اند تأیید می‌کنند. ده کشور اول متقاضی طلا عبارت از ترکیه، چین، سنگاپور، ازبکستان، هند، عراق و روسیه هستند.

دلارزدایی

برای حدود 80 سال، دلار آمریکا ارز اصلی در تجارت بین‌المللی و واحد اصلی اندازه گیری ارزش کالاها و خدمات در سطح جهان بوده‌است. با این حال، پس از بحران مالی سال 2007-2008، مشخص شد که اقتصاد بسیاری از کشورها به شدت به وضعیت ایالات متحده وابسته است.

روسیه اولین کشوری بود که به همراه چین و آمریکای لاتین اعلام کرد قصد دارد به یک ارز محلی دیگر روی بیاورد. بعدها این طرح مورد حمایت همه کشورهای عضو بریکس قرار گرفت. در حال حاضر 85 کشور از دلارزدایی حمایت می کنند.

در همین زمان، ذخایر طلا و دلار آمریکا از 73 درصد (2001) به 58 درصد (2023) کاهش یافت. بانک های مرکزی اکثر کشورها به دنبال تنوع بخشیدن به ذخایر طلا و ارز خارجی خود هستند و XAU (نماد طلا در فارکس XAU است) را به عنوان جایگزین مناسبی برای دلار آمریکا در نظر می‌گیرند.

مشکلات اقتصادی آمریکا و رکود

برخلاف بانک‌های مرکزی که توجه کمی به نوسانات قیمت طلا دارند، صندوق‌های پوشش ریسک و سازمان‌های بزرگ به دقت تغییرات شاخص‌های اقتصاد کلان ایالات متحده را رصد می‌کنند.

طلا به طور سنتی به عنوان یک دارایی امن در نظر گرفته می شود، به همین دلیل است که در دوره های نابسامانی اقتصادی و همچنین در دوران رکود تقاضای زیادی برای آن وجود دارد.

شایان ذکر است که اوج تورم در اقتصاد ایالات متحده در جولای 2022 رخ داد، زمانی که به 9.1٪ رسید. تا تابستان 2023، تورم به 3 درصد کاهش یافته‌است. پس از این خبر، تقاضا برای طلا و همچنین قیمت آن کاهش یافت. در عین حال، نرخ بهره بانکی در ایالات متحده به بالاترین میزان خود در 20 سال گذشته و به 5.5 درصد رسیده‌است.

در حال حاضر کارشناسان انتظار ندارند این نرخ بهره بانکی در آینده نزدیک کاهش یابد. از یک طرف این خبر خوبی برای بازار طلا است.

با نرخ بهره بالاتر، تمایل سرمایه‌گذاران برای ریسک کاهش می‌یابد و تقاضای XAUUSD به عنوان یک دارایی امن افزایش می‌یابد. اما از سوی دیگر نرخ بازدهی تا سررسید اوراق قرضه آمریکا نیز رو به افزایش است که این امر موجب جذب برخی سرمایه‌گذاران به این بخش (اوراق قرضه) می‌شود.

پیش بینی قیمت فعلی طلا برای امروز 21 نوامبر 2023، 1991.48 دلار است.

پیش بینی قیمت طلا در سال 2023 و 2024: کارشناسان چه چیزی را پیش بینی می‌کنند؟

با وجود رشد 20 درصدی بازار بورس از ابتدای سال 2023، پیش بینی برای قیمت طلا خوش بینانه‌تر شده‌است. این به این دلیل است که بسیاری از رگولاتورها سیاست خود را در قبال ذخایر طلا و ارز تغییر داده‌اند و شروع به افزایش ذخایر XAU کرده‌اند.

در عین حال، تورم یک عامل کلیدی برای شکل‌گیری نرخ XAUUSD در آینده نزدیک است. در ایالات متحده، این رقم از بالاترین سطح 40 سال گذشته به 3 درصد کاهش یافته‌است. با این حال، کارشناسان مطمئن نیستند که وضعیت به ثبات برسد. عوامل خطر اصلی جنگ تجاری چین و آمریکا و تحریم های ضد روسیه است.

همه این‌ها می‌تواند منجر به قطع زنجیره تأمین و افزایش قیمت تمام‌شده تعدادی از کالاها از جمله محصولات ضروری شود. افزایش قیمت گاز و نفت به تنهایی می‌تواند وضعیت را تشدید کند و رشد قیمت طلا را تسریع کند. بنابراین، احتمال زیادی وجود دارد که قیمت طلا به عنوان یک ابزار پوشش ریسک برتر در برابر تورم، بیشتر شود و به بیش از 2000 دلار به ازای هر اونس برسد.

عوامل زیر همچنان بر قیمت طلا در سال‌های 2023-2024 تأثیر خواهند گذاشت:

1.افزایش انتظارات تورمی و تضعیف پول ایالات متحده ناشی از کمک‌های بودجه و پولی بیش از حد معمول دولت.

2.بهبود تدریجی تقاضای مصرف‌کننده در چین و هند و سرمایه‌گذاری‌های جدید در اقتصاد این کشورها از نرخ فلزات گرانبها در سطح بالا حمایت می‌کند.

3.شرایط ژئوپلیتیکی پرتنش منجر به تبدیل‌شدن طلا به ابزار پوشش ریسک در مقیاس بزرگتر می‌شود.

در همین حال، «هزینه فرصت از دست‌رفته» برای داشتن طلا کاهش می‌یابد. این قطعاً از محبوبیت این فلز گرانبها در بین سرمایه گذاران در سال 2023 حمایت می کند و به رشد XAUUSD در سال 2024 کمک می‌کند.

آژانس‌های تحلیلی بین‌المللی پیش بینی مثبتی از قیمت طلا در سال 2023 و برای سال 2024 پیش‌رو ارائه می‌دهند.

شرکت یوبی‌اس (UBS)

با توجه به پیش‌بینی شرکت خدمات مالی و بانکداری سوئیسی یوبی‌اس، نرخ طلا تا پایان سال 2023 به 2100 دلار افزایش خواهد یافت. تا مارس 2024، قیمت آن می‌تواند به 2200 دلار برسد. تحلیلگران UBS در حال حاضر به سه دلیل سرمایه‌گذاری در طلا را توصیه می‌کنند:

1.تقاضای ثابت از سوی بانک‌های مرکزی

2.تضعیف فاندامنتال دلار آمریکا

3.افزایش خطر رکود اقتصادی در ایالات متحده

بنک آو امریکا

با توجه به پیش‌بینی نرخ طلای بنک آو امریکا (Bank of America)، انتظار می‌رود میانگین قیمت سالانه طلا در سال 2023 به 1923 دلار کاهش یابد.

این تصمیم تحت تاثیر افزایش نرخ بهره فدرال رزرو، کندی در بهبود اقتصاد چین و رکود جهانی در تولید است. لازم به ذکر است که کاهش نرخ پیش‌بینی قیمت طلا از سوی کارشناسان بنک آو امریکا مشمول تمامی فلزات گرانبها می‌شود.

وب‌سایت ولت‌اینوستور (Walletinvestor)

به‌گفته ولت‌اینوستور، پیش‌بینی قیمت طلا در سال جاری 1958.51 دلار خواهد بود. قیمت این فلز گرانبها بدون تغییرات شدید در سطوح فعلی باقی خواهد ماند. آنطور که Walletinvestor می‌گوید رشد متوسط ​​در طول سال 2024 انتظار می‌رود و XAUUSD به بالای 2000 دلار خواهد رسید.

لانگ فورکست (Long Forecast)

پیش بینی کارشناسان آژانس پیش بینی اقتصاد لانگ فورکست از قیمت طلا در سال 2023 خوش‌بینانه است. آنها XAUUSD را در اوایل آگوست 2023 در بالای 2000 دلار پیش بینی می‌کنند. این فلز گرانبها در آوریل 2024 به سقف قیمتی در حدود 2500 دلار خواهد رسید. سپس اصلاح ملایمی با قیمت حدود 2000 دلار تا پایان سال آینده امکان پذیر است.

کوین پرایس فورکست (Coin Price Forecast)

پیش‌بینی کارشناسان «کوین پرایس فورکست» از نرخ طلا در سال 2023 حدود 2030 دلار است. روند صعودی در سال 2024 ادامه خواهد داشت. تحلیلگران انتظار دارند که طلا در نیمه اول سال به 2032 دلار افزایش یابد. تا پایان سال 2024، قیمت XAUUSD حدود 2100 دلار به ازای هر اونس تروا خواهد بود.

پیش بینی قیمت هفتگی طلا از 20 نوامبر 2023

روند صعودی میان مدت طلا همچنان ادامه دارد. هدف پیش‌رو، اوج قیمتی ماه اکتبر است. اگر نقطه اوج مورد نظر شکسته شود، منطقه هدف بعدی، 2044 تا 2052 دلار خواهد بود.

قیمت فعلی دارای سطح حمایت 1923 تا 1931 دلار است. زمانی که قیمت به زیر این منطقه برود، خرید مناسب خواهد بود.

در واقع اگر این سطح حمایت شکسته شود، قیمت طلا شاهد سطح حمایت 1880 تا 1892 دلار خواهد بود. این منطقه خط مرزی روند است و می‌توان در آنجا موقعیت خرید را با هدف بازگشت به اوج اکتبر اتخاذ کرد.

پیش بینی قیمت هفتگی طلا از 20 نوامبر 2023

ایده های معاملاتی XAUUSD برای این هفته:

1.اگر خریدی بین قیمت 1923 تا 1931 دلار داشتید به آن دست نزنید.

حد سود: 2006 دلار

حد ضرر: نقطه سر به سر (بدون سود و بدون ضرر)

2.در روند دارای حمایت 1880 تا 1892 دلار خرید کنید.

حد سود: 2006 دلار

حد ضرر: طبق قوانین روند

تحلیل تکنیکال طلا

برای انجام یک تحلیل فنی با کیفیت بالا، نمودار ماهانه پیش بینی قیمت طلا را تجزیه و تحلیل می کنیم.

تحلیل تکنیکال طلا

همانطور که در نمودار قیمت طلا در بالا نشان داده‌شده‌است، XAUUSD از سال 2001 در یک روند صعودی جهانی بوده‌است. با قرار دادن الگوی فیبوناچی بر روی نمودار قیمت طلا، برخی از مراحل توسعه طول عمر روند طلا را مشاهده خواهیم کرد. ما چهار مورد از آن‌ها را در نمودار بالا مشخص کرده‌ایم:

1.ناحیه قیمت سقف: منطقه قرمز بر اساس نسبت فیبوناچی از 2.618 به 4.236 می‌رود. قیمت برای مدت طولانی در آن منطقه باقی نمانده‌است زیرا بازار به حالت خرید بیش از حد درآمده‌است.

2.منطقه تثبیت قیمت: منطقه آبی از 1.618 به 2.618 می‌رود. سطوح حمایت/مقاومت قوی در مرزهای این منطقه وجود دارد.

3.یک منطقه تثبیت سابق که اکنون یک منطقه در حال حرکت سریع است. در اینجا، قیمت نوسانات بیشتری داشته‌است. اگر قیمت وارد این منطقه شود، احتمالاٌ پرنوسان خواهد بود.

4.منطقه آخرین امید خریداران: اگر قیمت اینجا باشد، احتمالاً روند صعودی به زودی پایان خواهد یافت. با این حال، محدودیت های آن منطقه می‌تواند حمایت خریداران را فراهم کند و منجر به بازگشت قیمتی شود.

اکنون قیمت در مرز بالایی منطقه 2 در حال تثبیت است. تلاش‌های متعددی برای تثبیت در منطقه 1 وجود دارد که نشان‌دهنده پتانسیل حرکت صعودی است.

قیمت بالای 2080 دلار (بالاترین قیمت) برای چندین ماه به عنوان سیگنال قوی برای خریداران خواهد بود. در صورت تلاش ناموفق دیگری از سوی گاوها (خریداران) برای ادامه، انتظار اصلاح تا 1890 دلار را داشته باشید. در صورت آغاز یک روند منفی، قیمت ممکن است به منطقه 1720 تا 1820 دلار سقوط کند. احتمال ورود قیمت به منطقه 3 کم است. در چند سال آینده انتظار ورود قیمت این فلز زرد رنگ به زیر 1600 دلار را نداشته باشید.

پیش بینی قیمت طلا برای سه ماه آینده

تحلیل تکنیکال مشابهی از قیمت طلا با استفاده از کانال‌های فیبوناچی در نمودار هفتگی انجام داده‌ایم تا پیش بینی آینده قیمت طلا را برای سه ماه آینده انجام دهیم.

پیش بینی قیمت طلا برای سه ماه آینده

پنج منطقه را در نمودار قیمت هفتگی XAUUSD برای یک روند صعودی که از ابتدای سال 2016 در حال توسعه بوده‌است، مشخص کرده‌ایم. قیمت در ناحیه تثبیت است که در مرز بالایی با منطقه تثبیت روند جهانی منطبق است. چنین انتظاری از مرزهای سطوح مختلف، اهمیت سطوح را برای فعالان بازار افزایش می‌دهد، که تثبیت بالای 2080 دلار را دشوارتر می‌کند.

نکته جالب دیگر، تقسیم منطقه 3 توسعه پویا به دو قسمت نزدیک به مرز پایینی تثبیت روند جهانی است. این تقسیم ریزمنطقه‌های 3a و 3b را ایجاد می‌کند. مرز بین این مناطق مانعی جدی برای فروشندگان است. بنابراین، 3a یک منطقه حمایت بزرگ است.

همانطور که نمودار بالا نشان می دهد، دو تلاش ناموفق قبلی توسط خریداران برای تثبیت قیمت در منطقه 1 باعث اصلاح در منطقه 2 شد. احتمالاٌ قیمت XAUUSD دوباره همان سناریو را دنبال خواهد کرد. این با چندین سیگنال نشان داده می‌شود:

1.خط روند میکرو در نوامبر 2022 شکسته شده‌است. الگوی مشابهی در سال 2020 وجود داشت که قیمت از 2074 دلار به 1677 دلار کاهش یافت.

2.شاخص MACD یک واگرایی نزولی کلاسیک را نشان می‌دهد.

بنابراین، یک اصلاح متوسط ​​به سطح حمایت حداقل 1800 دلار به احتمال زیاد تا قبل از پایان سال خواهیم داشت.

تحلیل بلند مدت طلا برای 2023/2024

برای تخمین پتانسیل طلا در سال های آینده، باید امکان تثبیت XAU/USD در منطقه 1 و به‌روزرسانی اوج‌های قیمتی را درک کنید.

تحلیل بلند مدت طلا برای 2023/2024

نمودار بالا نشان می‌دهد که این فلز گرانبها زمانی که قیمت آن به بیش از 2000 دلار می‌رسد به طور فعال فروخته می‌شود. بعید است که دفعه بعدی که خریداران سعی در به‌روزرسانی قیمت‌ها دارند، وضعیت تغییر کند. شاخص MACD در بازه زمانی ماهانه ضعیف به نظر می‌رسد و نوید رشد سریع در سال 2024 را نمی‌دهد. بنابراین، انتظار ایجاد هیچ گونه شگفتی از طلا را نداشته باشید. به احتمال زیاد، خط روند جانبی در کانال صعودی، مشابه سال 2021، اما در سطوح بالاتر ادامه خواهد داشت. احتمال زیادی وجود دارد که در سال 2024 حداقل یک تلاش برای ثبت اوج قیمتی جدید انجام شود و به احتمال زیاد ناموفق خواهد بود. با این حال، برای تریدرها، این یک خبر نسبتاٌ خوب است، زیرا هرچه پیش بینی آینده بازار آسان‌تر باشد، خریدوفروش امن‌تر و سود بالقوه بالاتر است.

نمودار بالا دامنه نوسانات قیمت XAUUSD را برای هر ماه بر اساس پیش بینی واقعی قیمت طلا نشان می دهد. ما محدوده معاملاتی مورد انتظار را با استفاده از باندهای بولینگر محاسبه کرده‌ایم. جدول زیر همان مقادیر را در قالب متن ارائه می‌دهد.

پلن معاملاتی بلند مدت برای طلا

برای نهایی‌کردن تحلیل تکنیکال XAUUSD، پیشنهاد می‌کنیم یک برنامه معاملاتی برای بهره‌برداری از حرکت پیش بینی‌شده در محدوده منطقه 2 تهیه کنید.

پلن معاملاتی بلند مدت برای طلا

آینده طلا نسبتاً نامشخص است زیرا عوامل بسیاری به طرق مختلف بر نرخ XAU تأثیر می‌گذارند. محتمل‌ترین سناریو برای ماه‌های آینده نوسانات بالا در کانال روند جانبی است. این روشی است که برای کسب درآمد در سال های 2023 و 2024 پیشنهاد می‌کنیم.

خطوط آبی در نمودار بالا، چهار نقظه فروش برای XAUUSD را به قیمت‌های 1980 دلار، 2015 دلار، 2045 دلار، 2074 دلار نشان می‌دهد. منطقه میانگین پوزیشن به دلیل افزایش نوسانات ناشی از پیش‌زمینه خبری غیرقابل پیش‌بینی گسترده‌است. بنابراین، پیشنهاد می‌کنیم پوزیشن را به چهار قسمت مساوی تقسیم‌کرده و به معاملات شورت تا 2090 دلار اضافه کنید. حد ضرر را بیش از 2100 دلار تنظیم کنید.

با اتکا به واقع بینانه‌ترین سناریو، در سه سطح به میزان مساوی سود ببرید. نزدیکترین هدف اصلاحی 1900 دلار و اهداف بعدی 1860 و 1830 دلار است.

پیش بینی قیمت طلا 2025-2030

پیش بینی قیمت طلا برای 5 سال آینده دشوار است. اگرچه این دوره طولانی است، اما کارشناسان منابع مختلف موافق هستند که طلا همچنان به رشد خود ادامه خواهد داد. اما در مورد سرعت این رشد نظرات مختلفی دارند.

ولت‌اینوستور (Walletinvestor)

قیمت افتتاحیه در سال 2025 حدود 2005 دلار خواهد بود. کندل قیمتی در ژوئن 2025 با رقم 2032 دلار بسته خواهد شد و به روند صعودی خود ادامه خواهد داد. در پایان دسامبر، کندل با قیمت 2044 دلار بسته خواهد شد. بر اساس پیش‌بینی قیمت طلا در سال 2026، این فلز گرانبها در سه ماهه اول سال اندکی به رشد خود ادامه خواهد داد. ابتدای ژانویه، قیمت  2045 دلار را به ارمغان خواهد آورد. پایان ماه ژوئن شاهد 2073 دلار خواهیم بود. دوره‌های بعدی نیز روند صعودی را نشان خواهند داد و کندل نیمه دوم سال با قیمت 2084 دلار بسته خواهد شد. رشد متوسط ​​در ژانویه سال 2027 ادامه خواهد داشت. انتظار می‌رود که بالاترین قیمت سالانه حدود 2153 دلار باشد. آخرین دوره پیش بینی قیمت طلا جولای 2028 است. قیمت در این ماه تا 2167 دلار افزایش خواهد یافت.

لانگ فورکست (Long Forecast)

این آژانس پیش بینی اقتصاد، اطلاعات را فقط تا پایان آگوست 2027 ارائه داده‌است. طبق پیش بینی آنها قیمت طلا، ابتدای سال 2025 روند صعودی خود را ادامه خواهد داد. قیمت افتتاحیه در ژانویه 2030 دلار خواهد بود. با رسیدن‌قیمت به 1951 دلار، یک اصلاح کوچک در ماه سپتامبر اتفاق خواهد افتاد. سپس، قیمت تا پایان سال رشد خواهد کرد و قیمت این فلزات گرانبها ممکن است حداکثر به 2371 دلار برسد. با این حال، خریداران نمی‌توانند این سطح را برای مدت طولانی حفظ کنند، بنابراین تحلیلگران پیش بینی می‌کنند که در تابستان 2026 یک اصلاح قیمتی به سطح حداقل 1832 دلار را شاهد باشیم. در این سطح، اصلاح باید متوقف شود. تا پایان آگوست 2027، انتظار رشد تا سطح 2707 دلار را داشته باشید.

کوین پرایس فورکست (Coin Price Forecast)

طبق پیش‌بینی قیمت طلای این وب‌سایت، میانگین قیمت در سال 2025، 2269 دلار خواهد بود. روند صعودی ادامه خواهد داشت و XAUUSD تا پایان سال به 2425 دلار خواهد رسید. پیش بینی خوش‌بینانه نرخ طلا تا پایان سال 2030 با قیمت پایانی حدود 3784 دلار است.

*لطفاً توجه داشته باشید که پیش‌بینی‌های بلندمدت قیمت برای سرمایه‌گذاری در هر دارایی (از جمله پیش‌بینی قیمت طلا) بسیار تقریبی است و ممکن است بنا به عوامل مختلفی تغییر کند.*

قیمت طلا در گذشته چگونه تغییر کرده است؟

در زیر نموداری وجود دارد که نشان می دهد قیمت طلا در ده سال گذشته چگونه تغییر کرده‌است. برای اینکه پیش‌بینی‌های قیمت طلا را تا حد امکان دقیق کنیم، مهم است که به چنین داده‌های تاریخی نگاه کنیم.

قیمت طلا در گذشته چگونه تغییر کرده است؟

قیمت ارز

یکی از بزرگترین عوامل تأثیرگذار بر قیمت طلا، ارزش ارز است. از آنجایی که قیمت طلا بر اساس دلار است، دلار آمریکا می‌تواند تاثیر قابل توجهی بر قیمت طلا داشته باشد. دلار ضعیف‌تر، طلا را برای خریداران خارجی نسبتاٌ ارزان‌تر می‌کند و ممکن است قیمت‌ها را افزایش دهد. از سوی دیگر، دلار قوی‌تر، طلا را برای خریداران خارجی نسبتاً گران‌تر می‌کند و در نتیجه احتمالاً قیمت‌ها را کاهش می‌دهد.

قیمت در ابتدای سال 2019، 1413.75 دلار بود. اگرچه در ماه آوریل به میزان ناچیز افت کرد و به 1353.26 دلار رسید، اما تا آگوست افزایش یافت و به 1601.35 دلار رسید. با این حال، در ماه نوامبر، قیمت به 1524.80 دلار کاهش یافت. دلیل این امر آن بود که هندی‌ها کمتر طلا می‌خریدند. در واقع به پایین‌ترین قیمت خود در سه سال اخیر سقوط کرد. شورای جهانی طلا (WGC) توضیح داد که علتش صعود رکوردشکن قیمت داخلی طلا در پس زمینه کاهش درآمد در مناطق روستایی هند بوده‌است.

ویروس کرونا

قیمت توانست بهبود یابد و تا 2063.56 دلار در آگوست 2020 افزایش یابد. همه‌گیری ویروس کرونا و جریان بی‌سابقه عرضه پول به واسطه کمک‌های دولتی باعث خرید شدید این فلز در بازارهای داخلی و جهانی در سال 2020 شد.

قیمت نتوانست این سقف را حفظ کند و در نوامبر 2020 به 1840.38 دلار سقوط کرد. فایزر دلیل اصلی بود. این شرکت داروسازی مستقر در آمریکا خبر واکسن کووید-19 را اعلام کرد. آن‌ها در مورد وضعیت آزمایش واکسن کرونای خود اعلامیه شگفت‌انگیزی دادند.

قیمت توانست کمی بهبود یابد، اما نتوانست از سقوط دیگر در مارس 2021 نجات پیدا کند. و با تقویت دلار پس از بهبود مشاغل در بخش خصوصی ایالات متحده، به 1742.68 دلار سقوط کرد. راس نورمن، مدیر اجرایی متالز دیلی، گفت: “به نظر می‌رسید طلا در حال رسیدن به سقف خودش است. برخی سودآوری‌ها این کاهش را تشدید کرد و طلا از اینجا بازسازی خواهد شد.” حق با او بود؛ در می 2021، قیمت 1904.76 دلار شد. البته او خبر نداشت که به دلیل مشکلات ناشی از ویروس کرونا در هند، قیمت دوباره کاهش می‌یابد و به 1771.60 دلار می‌رسد.

تابستان 2021

در تابستان هیچ فراز و نشیب شدیدی وجود نداشت. اولین ماه پاییز 2021 با کاهش قیمت به 1726.11 دلار به ازای هر اونس به پایان رسید. هفت هفته بعد بهبودی قوی را نشان داد و تا 1866.96 دلار رسید. دلیل آن هم هجوم سرمایه‌گذاران به دارایی‌های امن بود.

دلار قوی‌تر و سیاست فدرال رزرو منجر به کاهش شدید قیمتی شد. با این حال، زمانی که گاوها اوضاع را در دست گرفتند، وضعیت در دسامبر تغییر کرد. عواملی مانند ویروس کرونا، ادامه فشارهای تورمی و بحران ژئوپلیتیکی به خریداران اجازه داد تا به بالاترین قیمت طلا در حدود 2070 دلار برسند.

تزریق مداوم نقدینگی به اقتصاد و بازخرید سهام باعث بهبود بازار اوراق بهادار شد که باعث جذب سرمایه‌گذاران شد. ریسک‌پذیری به حدی افزایش یافت که قیمت طلا در پاییز 2022 به 1620 دلار کاهش یافت. سپس XAUUSD پس از انتشار اخباری در مورد بازشدن اقتصاد چین و لغو اکثر محدودیت‌های کرونا، شروع به افزایش کرد.

نگرانی‌های ژئوپلیتیکی

رشد این فلز زرد رنگ با نگرانی‌های ژئوپلیتیکی و مشکلات فزاینده اقتصادی جهانی نیز حمایت می‌شود. از سال 2023، محرک اصلی رشد قیمت طلا تغییرات در سیاست پولی بانک‌های مرکزی EM و BRICS بوده‌است که به طور فعال ذخایر طلا و ارز خارجی خود را با شمش طلا پر می‌کنند.

عواملی که ممکن است بر قیمت طلا تأثیر بگذارد

به طور معمول، معامله‌گران معتقدند تحلیل فاندامنتال مربوط به بازار بورس است، نه طلا. در حالی که تحلیل‌گران فاندامنتال صورت‌های مالی برخی شرکت‌ها را رصد می‌کنند، تحلیل‌گران بازار طلا عوامل اقتصاد کلان، ثبات سیاسی و اقتصادی جهان و رقابت بین گزینه‌های سرمایه‌گذاری را برای پیش‌بینی قیمت‌ها زیر نظر دارند. بیایید به پنج پارامتر کلان اقتصادی که می‌توانند بر قیمت این فلز گرانبهای برتر جهان تأثیر بگذارند، نگاهی بیاندازیم.

1.تورم

تورم بر ارزش XAU تأثیر دارد، اما نه آنقدر که تصور می‌شود. اکثر سرمایه‌گذاران مبتدی طلا معتقدند که اگر تورم در ایالات متحده افزایش یابد، قیمت طلا نیز باید افزایش یابد زیرا دلارهای بیشتری باید به ازای هر اونس پرداخت شود. با این حال، در بلندمدت، همبستگی قوی‌ای بین تورم و قیمت طلا وجود ندارد. این را می توان از نمودار زیر مشاهده کرد که پویایی آن را در آمریکا و قیمت طلا نشان می‌دهد.

تورم

این فقدان همبستگی قوی را می‌توان با دو دلیل عمده توضیح داد:

الف) طلا یک کالا نیست. یعنی مانند نفت یا فلزات آهنی در صنعت مصرف نمی‌شود و بنابراین نسبت به سایر کالاها به قدرت خرید ارز واکنش متفاوتی نشان می‌دهد.

ب) در طول دوره‌های رشد اقتصاد و بازار سهام، طلا باید برای سودآوری و توجه سرمایه‌گذاران «رقابت» کند. علاوه بر این، در چنین دوره‌هایی، تورم معمولا در سطح بالایی قرار دارد.

2.نوسانات ارز

طلا، همراه با دلار آمریکا که در حال از دست دادن عملکرد ارز ذخیره خود است، یک دارایی امن است. بنابراین، اگر نرخ یکی از ارزها (مثلا دلار) نسبت به سایر ارزهای ذخیره کاهش یابد، در حالی که قدرت خرید طلا با سایر ارزها حفظ شود، نتیجه منطقی آن افزایش قیمت طلا نسبت به ارز کاهش یافته‌است. نمودار زیر رابطه بلندمدت معکوس بین شاخص دلار آمریکا (خط سفید) و پویایی قیمت طلا (خط زرد) را نشان می‌دهد.

نوسانات ارز

3.خطر رکود اقتصادی ناشی از تنش‌های ژئوپلیتیک

هرگونه درگیری نظامی، مهم‌ترین عامل (پس از بحران‌های بازار مالی) عدم اطمینان اقتصادی برای سرمایه‌گذاران است. طلا در مواقعی که سرمایه‌گذاران وحشت‌زده هستند به عنوان یک سرمایه‌گذاری امن بیشترین استفاده را دارد. درگیری‌های منطقه ای نیز ممکن است چنین شرایطی را در بازار ایجاد کند. این مورد همچنین با چندین عامل دیگر که باعث افزایش قیمت‌ها می‌شوند، از جمله هزینه‌های بیش از حد، عرضه پول، بی ثباتی سیاسی و کاهش ارزش پول مرتبط است.

4.نرخ‌های بهره

طلا به نرخ بهره حساس است زیرا درآمد جاری ایجاد نمی‌کند. بنابراین، به گزینه‌های جایگزین در بازار بورس که درآمد بالقوه ارائه می‌دهند، مانند اوراق قرضه یا حتی سهامی که سود پرداخت می‌کنند، بسیار حساس است. پس بین این دو یک همبستگی منفی قابل توجه، البته نه کامل، وجود دارد. هنگامی که بازده اوراق قرضه دولتی ایالات متحده افزایش می‌یابد، این احتمال وجود دارد که طلا روندی جانبی یا حتی نزولی داشته باشد، در حالی که کاهش بازدهی منجر به تغییرات بسیار مثبت در قیمت طلا می‌شود.

به عنوان مثال، برای مبارزه با رکود اقتصادی در اوایل دهه 2000، فدرال رزرو نرخ‌های بهره را به سطوح بسیار پایین کاهش داد و سرمایه‌گذاران بلندمدت را مجبور به خروج از اوراق قرضه کم‌بازده و تنوع پرتفوی خود با طلا کرد. این امر از افزایش قیمت طلا حمایت خوبی کرد. در 26 ژانویه 2022، فدرال رزرو سرنخ‌هایی از افزایش نرخ بهره ارائه کرد که منجر به کاهش شدید قیمت این فلز از 1847.61 دلار به 1791.03 دلار در 26-28 ژانویه شد.

5.عرضه و تقاضا

عرضه و تقاضا سخت‌ترین عامل در ارزیابی تاثیر بر قیمت این فلز است. سرمایه‌گذاران بزرگ طلا، از جمله بانک‌های مرکزی، صندوق بین المللی پول و صندوق های برتر، به طور قابل توجهی بر بازار تأثیر می‌گذارند. اقدامات این شرکت‌کنندگان می‌تواند به طور اساسی تقاضا برای جواهرات طلا و ابزار سرمایه‌گذاری را تغییر دهد.

بررسی اقدامات این بازیگران بزرگ برای یک سرمایه‌گذار خصوصی عادی که به اطلاعات افشاشده همه داده‌های اقتصادی آن‌ها دسترسی ندارد، کاری غیرممکن است.

برای درک کلی از وضع بازار، باید بدانید که بیشتر تقاضا برای طلا، کم و بیش به طور مساوی بین ابزارهای سرمایه‌گذاری و جواهرات توزیع می‌شود.

به عنوان مثال، در تصویر زیر می‌بینیم که چین و هند (با رشد اقتصادی قوی) طی دو دهه گذشته به خریداران عمده طلا برای سرمایه‌گذاری و ایجاد ذخایر تبدیل شده‌اند. بنابراین، به محرک‌های اصلی برای افزایش قیمت‌ها تبدیل شده‌اند.

چین، ذخایر طلای بانک مرکزی:

چین، ذخایر طلای بانک مرکزی:

هند، ذخایر طلای بانک مرکزی:

هند، ذخایر طلای بانک مرکزی:

نتیجه‌گیری: آیا طلا سرمایه‌گذاری خوبی است؟

طلا نه تنها برای تنوع بخشی به پرتفو محبوب است، بلکه با توجه به نگرانی‌های مربوط به تورم در حال افزایش، سرمایه‌گذاران تمایل دارند به آن روی بیاورند. زیرا پوشش خوبی در برابر افزایش قیمت‌ها محسوب می‌شود.

خوان کارلوس آرتیگاس، رئیس تحقیقات شورای جهانی طلا، می‌گوید: «در دوره‌های ریسک سیستمی، طلا و دلار هر دو به عنوان دارایی‌های امن استفاده می‌شوند و ممکن است در جهت مشابهی حرکت کنند.»

پیش بینی طولانی مدت ما از طلا برای سال‌های 2022-2030 مثبت است.

سال نیمه سال پایان سال
2023 1928 دلار 2030 دلار
2024 2036 دلار 2098 دلار
2025 2269 دلار 2425 دلار
2026 2581 دلار 2685 دلار
2027 2803 دلار 3027 دلار
2028 3070 دلار 3098 دلار
2029 3192 دلار 3354 دلار
2030 3570 دلار 3784 دلار

 

منبع

https://www.litefinance.org/blog/analysts-opinions/gold-price-prediction-forecast/

 

لینک مطلب:

کپی شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

مطالب پر بازدید

.