ریال دیجیتال به زودی در کیش عرضه می‌شود؛ آیا کارت‌های بانکی حذف خواهند شد؟

ریال دیجیتال به زودی در کیش عرضه می‌شود؛ آیا کارت‌های بانکی حذف خواهند شد؟

شنيده‌ها حاكي از آن است كه ریال دیجیتال به زودی از سوی بانك ملت در جزيره كيش به بهره برداری خواهد رسيد. با استفاده از اين خدمت جديد، کاربران مي‌توانند بدون استفاده از پول‌های كاغذی يا حتی كارت‌هاي بانكی به سادگی از طريق كيف پول ريال ديجيتال، خريدهای خود را انجام دهند.

پروژه ریال دیجیتال از سال ۹۷ تا امروز در دستور کار بانک مرکزی قرار دارد و اجرای پیش‌آزمایشی آن در سال ۱۴۰۰ کلید خورد و در نهایت در سال ۱۴۰۱ وارد فاز آزمایشی شد. پرسش مهم درباره آن، این است که آیا این ابزار در اختیار عموم مردم قرار می‌گیرد؟ آیا می‌توان با آن قرارداد دیجیتالی منعقد کرد یا صرفا ابزاری است برای رانت و پروژه‌ای برای سود عده‌ای خاص.

ریال دیجیتال به زودی عملیاتی می شود. بر اساس پیش‌نویس ریال دیجیتال، بانک مرکزی وظیفه مدیریت چرخه عمر آن و تعریف دسترسی بانک‌ها و مسدود و فعال‌سازی و تعریف و اعمال سیاست‌های کلان مدیریت زیست‌بوم ریال دیجیتال را بر عهده دارد و متولی دفترکل توزیع‌شده و مشارکت در تأیید تراکنش‌ها و اجرای قراردادهای هوشمند است.

گفتنی است ریال دیجیتال، واحد پولی یا ارزی جدیدی نیست. در واقع نسخه الکترونیکی ریالی است که همین الان هم در حساب بانکی ما وجود دارد و کارکرد آن مانند اسکناس است. این رمز ارز همان پول قانونی کشور بوده و بدهی بانک مرکزی به مردم محسوب می‌شود. بانک مرکزی تاکنون بارها اعلام‌کرده که هدف از ابن پروژه، تبدیل اسکناس به یک موجودیت قابل برنامه‌ریزی است.

منبع: vista

https://vista.ir/n/banker-wtk14

برچسب‌ها
ریال دیجیتال

لینک مطلب:

کپی شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

مطالب پر بازدید

.