ارز دیجیتال استیم (Steem) چیست؟

استیم (Steem) نوعی بستر پاداش دهی بر اساس محتوا و شبکه‌ای اجتماعی است که این امکان را فراهم می‌کند تا عموم کاربران از منافع مالی بهره‌مند شوند.

همچنین استیم نام ارز دیجیتال این پلتفرم است که به منظور قدرت دهی به اپلیکیشن استیم‌ایت (Steemit)، شبکهٔ اجتماعی بر بستر بلاکچین مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاربران قادرند مطالب خود را در استیم‌ایت نظیر شبکه‌های اجتماعی دیگر (مانند Reddit و Hacker News) انتشار دهند و برای کار خود پاداش متناسب با آن دریافت نمایند.

این پروتکل یک پایگاه داده بلاکچین با پاداش و در دسترس عموم است که به کاربران اجازه می‌دهد با یکدیگر تعامل داشته باشند و در ازای آن درآمد کسب کنند. این فناوری هم از رسانهٔ اجتماعی و هم ارزهای دیجیتال برای ارائهٔ پاداش به کاربران استفاده می‌کند. این شبکه با اجرای یک ساختار پاداش که نشان دهنده مشارکت هر کاربر است، رفتار منصفانه با مشارکت کنندگان را تضمین می کند.

اکثر شبکه‌های اجتماعی ارزش و سودشان متکی بر تعداد بالای کاربرانشان است که عمدتاً به نفع معدود سهام‌داران آن شبکه‌ها تمام می‌شود و نه اکثر کاربران. شبکه‌ استیم‌ایت اما متفاوت است و نوعی جدیدس از نحوه‌ٔ کسب درآمد ارائه می‌کند. کاربران با اتصال به بلاکچین مخصوص استیمیت که غیرمتمرکز است و توسط خود کاربران کنترل می‌شود، تمام پاداش و منافع بدست آمده در شبکه را بدست می‌آورند.

استیم‌ایت اولین اپلیکیشینی است که بر روی بلاکچین استیم ساخته شده است که در 4 جولای 2016 راه اندازی شد. هدف این پروتکل ارائهٔ پاداش برای جامعه کاربران خود به روش های زیر است:

  • پاداش‌دهی برای ارائه اخبار و نظرات با دقت انتخاب شده
  • ایجاد فرصت برای کسب درآمد
  • به عنوان مرجعی که به سوالات کاربران پاسخ می‌دهد
  • ارائه یک استیبل کوین متصل به دلار آمریکا

استیم بر اساس یک اصل کلیدی هدایت می‌شود: کسانی که در یک سرمایه‌گذاری مشارکت می‌کنند باید توسط مالکان حقوق دریافت کنند، درست مانند استارتاپ‌ها با تخصیص سهام در طول دوره‌های تأمین مالی یا جذب سرمایه که در آن سرمایه‌گذاران سود و پاداش کسب می‌کنند. یکی دیگر از باورهای اصلی، خدمت به اعضای جامعه از طریق ارائه خدمات و فرصت‌های مالی مختلف است.

باید افزود قیمت حال حاضر استیم امروز 0.310 دلار آمریکا با حجم معاملات 24 ساعتهٔ 4345000 دلار است که در رتبهٔ 332 بازار قرار گرفته است.

 

منبع  coinmarketcap.com

مطالب پیشنهادی

برچسب‌ها

لینک مطلب:

کپی شد

مطالب پر بازدید

.

فهرست