بیت کوین

جوامعی که به دست بیت کوین ساخته می‌شوند

مقاله زیر از زبان یوسف نصاری (Yusef Nessary) یکی از بنیان‌گذاران سازمان بیلت‌ ویث بیت‌کوین فاندیشن (‌Built With Bitcoin Foundation) مستقر در تگزاس، است. در این متن به نقش پر رنگ بیت کوین در ساختار جدید جهان اشاره می‌شود.

این سازمان خود را این‌گونه معرفی می‌کند:

ما یک سازمان بشردوستانه هستیم که توسط بیت کوین و ارزهای دیجیتال پشتیبانی می‌شود و با فراهم کردن آب پاک، آموزش، کشاورزی پایدار و سایر خدمات سعی داریم برای همهٔ  جوامع فرصت‌های عادلانه‌ای ایجاد کنیم.

 یوسف نصاری:

من تصمیم گرفتم آخرین دهه‌های زندگی خود را صرف نیکوکاری و فعالیت‌های بشردوستانه کنم. از زمان راه‌اندازی سازمان بیلت‌ ویث بیت‌کوین، با همکاری ری یوسف (Ray Youssef)، این فرصت را داشتم تا چیز‌های زیادی دربارهٔ بیت کوین و قابلیت‌های آن برای کمک به افراد نیازمند، یاد بگیرم. من می‌توانم بر اساس تجربیات و کنفرانس‌هایی که در جوامع مختلف ارائه کرده‌ام، صحبت کنم. بنابراین می‌توانم بگویم که بیت کوین، کاتالیزوری به سوی آزادی و پیشرفت جوامع بشری است.

یکی از بزرگ‌ترین درس‌هایی که من در ساخت جوامع بیت‌ کوینی بدست آوردم این است که مردم از چیزی استقبال می‌کنند که آن را درک کرده باشند. از این رو، ما در روستاهایی که کار می‌کنیم، نه تنها آموزشگاه و مدرسه می‌سازیم، بلکه جوامعی را می‌سازیم که به آ‌‌ن‌ها آموزش دهد، بیت‌کوین چگونه می‌تواند به زندگی روزمره آن‌ها کمک کند و به آن‌ها آزادی مالی ببخشد.

در این رابطه می‌توان به پروژهٔ اخیر خود در السالوادور اشاره نمود. در اواخر سال ۲۰۲۱، ما این فرصت را داشتیم تا شانه‌به‌شانه بیت کوین مگزین برای یک جزیرهٔ کوچک به نام ایسلاتاساهرا (Isla Tasajera) که در شمال سن‌السالوادور واقع است، سرمایه جمع‌آوری کنیم. این جامعه کوچک با جمعیت کمی بیشتر از ۱۵۰۰ نفر، تنها یک مدرسه داشت و هیچ امکانات و خدمات دیگری مانند بانک، بیمارستان یا سوپرمارکتی نداشت.

ماموریت ما در این جزیره، بازسازی مدرسه قدیمی، دسترسی به آب تمیز و آشامیدنی، فراهم کردن منابع معتبر برای تحصیل، ایجاد بستری برای تکنولوژی و ایجاد شبکه حمل و نقل اساسی بود. با قدرت بیت کوین و به لطف جامعهٔ بیت کوین مگزین، ما توانستیم ماموریت خود را با موفقیت به اتمام برسانیم و زمینه‌ای مناسب برای رشد و توسعه این شهر ایجاد کنیم.

اما موفقیت هر جامعه بسیار فراتر از یک پروژه است. مهم ترین معیار موفقیت برای ما، ایجاد یک رابطه‌ای بادوام، محکم پایدار با افرادی که در این جوامع زندگی می‌کنند، است.

در رابطه با جزیرهُ ایسلاتاساهرا، رهبر این جامعه به نام دون والتر (Don Walter)، ما به گفت که این جامعه، هرچند کوچک، آماده هستند تا با بیت کوین کار کنند. گفتنی است که در این جزیره تنها دو دسته شغل وجود دارد که یکی کشاورزی است و دیگر ماهیگیری. به گفتهٔ والتر، کشاورزان بیشتر از دیگران مشتاق بودند تا درمورد رمزارزها بدانند و از آن استفاده کنند.

باوجود آن‌که، ساکنان ایسلاتاساهرا دانش کمی از رمزارزها داشتند،اما تمایلداشتند با استفاده از بیت کوین و از طریق ما به یک زندگی بهتر دست‌ یابند. به عقیدهٔ من، این قدرتمندترین چیز در مورد بیت کوین است. به عبارتی بیت کوین، این قدرت را دارد که زندگی افراد را بهترین شکل ممکن تغییر دهد.

من مشتاقانه منتظر فرصتی هستم تا در کنفرانس امسال بیت کوین، داستان‌های بیشتری را با جوامع سراسر جهان به اشتراک بگذارم. با این‌کار همه افراد دنیا می‌توانند با بیت کوین آشنا شوند، به این عرصه ورود کنند و زندگی بهتری داشته باشند. من باور دارم که این همان چیزی است که ساتوشی ناکاموتو می‌خواست، یعنی تعامل افراد جهان، بدون مرز با بیت کوین!

در پایان باید اشاره داشت که این سازمان، تاکنون در شهرهای مختلف کنیا، رواندا و نیجریه نیز پروژه‌های بسیاری انجام داده است و به حرکت خود ادامه می‌دهد.

چنین شرکت‌ها و سازمان‌هایی می‌توانند تاثیر بالقوه‌ای در سامان‌دهی شهرها و افزایش آگاهی مردم در حوزه امور مالی و ارزهای دیجیتال داشته باشند. ایجاد چنین بستری برای روستاها، شهرها و کشورهای توسعه نیافته و حتی درحال توسعه، در شکل‌دهی و توسعه جوامع نقش به‌سزایی خواهد داشت. کری‍پتو، دنیایی است که هر فرد با هر نژادی در جهان، بدون هیچ مرز و محدودیتی می‌تواند در آن وارد شود و آیندهٔ خود را بسازد.

منبع: bitcoinmagazine

 

مطالب پیشنهادی

لینک مطلب:

کپی شد

مطالب پر بازدید

.

فهرست