کاخ سفید جنگ روسیه علیه اوکراین را عامل افزایش تورم‌ها میداند

بر اساس داده‌های وزارت کار آمریکا، کاخ سفید، جنگ روسیه با اوکراین را عامل افزایش تورم شدید می‌داند.

هفته گذشته، لائل برینارد (Lael Brainard)، رئیس فدرال رزرو اظهار داشت که کاهش تورم از اهمیت بالایی برخوردار است. برینارد قاطعانه از افزایش نرخ بهره و جریان سریع ترازنامه به ایالات متحده حمایت کرد. با توجه به داده‌های منتشر شده، شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) سالانه ۸.۳ درصد افزایش یافته است. انتظار می‌رود که تورم هسته (core inflation) ۶.۶ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته باشد. جن ساکی (Jen Psaki)، سخنگوی کاخ سفید گفت: “انتظار داریم که تورم سرفصل ماه مارس به دلیل افزایش قیمت‌ها در جنگ روسیه علیه اوکراین و شرایط این کشور به شدت افزایش یابد. ما انتظار داریم تفاوت زیادی بین تورم هسته و مصرف کننده وجود داشته باشد که منعکس کننده اختلالات جهانی در بازارهای انرژی و مواد غذایی است.

باید دید که آیا سرمایه‌گذاران دیدگاه کاخ سفید را درک می‌کنند و در صورت افزایش 8 درصدی شاخص قیمت مصرف کننده، آرامش خود را حفظ می کنند یا خیر. یک اشتباه بزرگ در این بین می‌تواند، ریسک بالایی در بازارهای دنیا ایجاد کند. به گفتهٔ آگوستین کارستنز (Agustín Carstens)، مدیر کل بانک تسویه حساب‌های بین المللی، احتمال افزایش تورم‌ها وجود دارد که بازارهای کار در حال ظهور به این تورم‌ها فشار می‌آورند.

کارستنز افزود، واضح است که نرخ‌های سیاست باید به سطوحی افزایش یابد که برای محیط تورم بالاتر مناسب‌تر باشد و این امر مستلزم آن است که نرخ بهره واقعی برای مدتی بالاتر از سطح خنثی باشد تا تقاضا را تعدیل کند.


بهتر است بدانید که تورم هسته، به همه تورم‌ها منهای غذا و انرژی اطلاق می‌شود.

منبع: coindesk

مطالب پیشنهادی

لینک مطلب:

کپی شد

مطالب پر بازدید

.

فهرست