پیش بینی تورم ایران از نظر بانک جهانی

بر اساس گزارش بانک جهانی، رشد اقتصادی در سال جاری میلادی به رقم ۳.۷ درصد خواهد رسید که نسبت به پیش‌بینی قبلی این نهاد به میزان ۱.۳ درصد بیشتر است.

نرخ رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۲۰ بالغ بر ۳.۴ ‌درصد بود و برآورد بانک جهانی نشان می‌دهد که این رشد در سلا ۲۰۲۱ به ۴.۱ ‌درصد رسید. بر این اساس، نرخ این رشد در سال جاری، ‌‌‌‌‌بالغ بر ۳.۷ درصد و در سال آینده بیش از ۲.۷ درصد افزایش خواهد داشت. با توجه به پیش بینی بانک جهانی، نرخ تورم ایران در امسال ۳۷.۶ درصد و در سال‌ ۲۰۲۳ به ۳۴.۸ درصد می‌رسد.

بانک جهانی، اشاره کرد که تنها در یک‌سوم از کشورهای درحال‌توسعه منطقهٔ منا (خاورمیانه و شمال آفریقا) نرخ واکسیناسیون کرونا بالاتر از کشورهای هم‌‌‌‌‌درآمدشان بوده و در این بین ایران و مراکش پیشتاز بوده‌‌‌‌‌اند. با توجه به این موضوع این نهاد بین‌المللی گفت، اقتصاد ایران احیای تدریجی خود را که از اواسط سال گذشته آغاز کرد، به مدد بخش نفت و خدمات ادامه می‌دهد. اما کمبود آب و انرژی موجب کوچک‌شدن بخش‌های کشاورزی و صنعت شده است. تاکنون تنها یک‌سوم از مشاغل ازبین‌رفته در دوران پاندمی جبران شده است. عملیات تامین‌مالی دولت برای جبران کسری و کاهش درآمدهای نفتی منجر به افزایش کسری‌بودجه شده و تورم‌ها شده است.

منبع: دنیای اقتصاد 

مطالب پیشنهادی

لینک مطلب:

کپی شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

مطالب پر بازدید

.

فهرست