هک ها و کلاهبرداری های دیفای 285 میلیون دلار خسارت وارد کرده است

افزایش محبوبیت بخش امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) از سال 2019 باعث تبدیل شدن این بازار به مرکزهدف هکرها و سودجویان فرصت طلب شده است.

بر اساس گزارشی از شرکت تحقیق و توسعه ارزهای دیجیتال به نام Messari، پروتکل های DeFi از سال 2019 حدود 284.9 میلیون دلار به دلیل هک و سایر حملات سود جویانه از دست داده اند.

طبق داده های سایت DappRadar، این رقم در حدود 0.65٪ از مقدار کل دارایی قفل شده در بازار DeFi است.

تقریباً نیمی از هک های DeFi که در گزارش Messari آمده اند در واقع حملات وام فلاش یا سریع (flash loan attacks) بوده اند؛ که این موضوع مهر تاییدی بر اینکه این نوع حمله محبوب ترین کلاه بهره برداری در زمینه DeFi است می باشد. در واقع ، بسیاری از “هک” های اصلی DeFi حملات وام سریع بوده که گاهی اوقات از نقایص موقتی در محتوای قیمتی سو استفاده می کنند.

در حالی که هک های ارزهای دیجیتال به طور کلی در سال 2020 کاهش یافته بود، DeFi بیش از نیمی از حملات ثبت شده در طول سال را به خود اختصاص داده بود. در سال 2021 تاکنون دو پروتکل  Alpha Homora و Cream Finance قربانی عوامل متقلب شدند. این عوامل مخرب سابقاً دست به بزرگترین هک در تاریخ دیفای زدند که باعث از بین رفتن 37.5 میلیون دلار شد.

واقعه Alpha Homora همچنین کیفیت حسابرسی قرارداد هوشمند را زیر سوال برد، چرا که ابزارهای حسابرسی قرارداد هوشمند مانند Quantstamp و PeckShield کدهای پروژه را بررسی کرده بودند.

هک های DeFi تنها به زنجیره Ethereum محدود نمی شوند زیرا محیط زنجیره هوشمند بایننس (Binance Smart Chain) نیز با حوادث مشابه مواجه است. با افزایش فعالیت در زنجیره هوشمند بایننس، پروتکل های DeFi در این شبکه نیز با روش های حمله مشابهی قربانی عوامل مخرب شده اند.

همانطور که قبلاً توسط Cointelegraph گزارش شده بود، Uranium Finance که یک پلتفرم سازنده بازار خودکار مستقر در زنجیره هوشمند بایننس است، پس از حمله یک هکر 50 میلیون دلار ضرر کرد. مهاجم از اشکالات و باگ های موجود در قرارداد هوشمند پروژه سوءاستفاده کرده و در طی یک حرکت انتقال توکن برنامه ریزی شده، توانسته سرمایه موجود را بیرون بکشد.

سایر پروژه های DeFi مبتنی بر زنجیره هوشمند بایننس نیز به دلیل چنین مسائلی خبر ساز شده اند، مانند تیم TurtleDex که 9000 توکن (Binance Coin (BNB را که در جریان پیش فروش در اواسط ماه مارس جمع آوری شده بود، سرقت کرد.

 

منبع: cointelegraph

مطالب پیشنهادی

برچسب‌ها

لینک مطلب:

کپی شد

مطالب پر بازدید

.

فهرست