بهتر، سریع‌تر، ارزان‌تر؛ دیفای چگونه بانک‌ها را نابود می‌کند

رقابت بر سر سپرده‌های مشتریان در حال تبدیل شدن به رقابت قرن است. اما برای برنده شدن در این نبرد، دیفای (DeFi) باید بانک‌های به سبک سنتی را شکست دهد.

جهان امروز با پرداخت‌‌ها و پس‌انداز دارایی مشتریان پیش می‌رود. این فعالیت‌های روزمره افراد است که قدرت لازم برای حرکت اقتصاد و سیستم مالی جهان را فراهم می‌کند.

بانک‌های کوچک و خرد ارتباط مصرف‌کنندگان با سیستم مالی را برقرار می‌کنند. مردم پرداخت پول، پس‌انداز و پرداخت مالیات را از طریق همین بانک‌ها انجام می‌دهند. اینجا زمینی برای رقابت پیش روست؛ رقابت بر سر تصاحب پرداخت‌های مصرف‌کنندگان سراسر جهان.

اشتباه نکنید، این جنگ قرن خواهد بود و شکل جهان را اساساً بیشتر از اینترنت تغییر خواهد داد. اینترنت در مورد اطلاعات بود اما امور مالی غیر متمرکز یا دیفای با سرمایه سروکار دارد و همانطور که همهٔ ما می‌دانیم، پول قدرت می‌‌آورد.

امروزه بسیاری از مردم یا از بانک‌ خود متنفرند و یا نسبت به آنها بی‌تفاوت هستند. احتمالاً این احساس به خاطر آن است که بانک‌ها مردم را به دلیل اشتباهات کوچک جریمه می‌کنند، آنها را برای ساعت‌ها پای تلفن نگه‌می‌دارند، بدترین نرخ بهرهٔ ممکن را پیشنهاد می‌کنند و به شکلی با مشتریان خود برخورد می‌کنند که آنها را تا مرز دشمنی پیش می‌برند.

اما بانک‌ها همیشه مقصر نیستند. تنظیم قوانین و نظارت بر رعایت حقوق مصرف‌کنندگان تا جایی پیشرفته است که معمولاً از «تطبیق» به‌عنوان یکی از بخش‌های پرهزینه برای بانک‌های خرد یاد می‌شود. منظور از تطبیق هزینه‌ای است که صرف انطباق فعالیت‌های بانک‌ها با مقررات لازم‌الاجرا می‌شود. چنین مؤسساتی نمی‌توانند نوآوری داشته باشند چراکه آنها برای مقاومت در برابر تغییر و نه پذیرش آن ساخته شده‌اند.

فرصتی که نمی‌توان آن را رد کرد

امور مالی غیرمتمرکز (دیفای) با ارائهٔ یک دنیای جدید از محصولات مالی که با استفاده از قراردادهای هوشمند ساخته شده است که به مصرف‌کنندگان این امکان را می‌دهد تا در عرض چند ثانیه و فقط با یک کلیک ارائه دهندهٔ خدماتی را که از آن استفاده می‌کنند تغییردهند، توانست همه چیز را در فضای مالی دگرگون سازد.

اینطور نیست که مدل و روش کار دیفای بهتر باشد بلکه کاملاً متفاوت است. در دنیای قدیمی بانکداری، ما باید به افرادی که بانک را اداره می‌کنند اعتماد کنیم. این اعتماد گران و هزینه‌بر است. در دنیای جدید امور مالی غیرمتمرکز، ما به کدی که خدمات مالی ما را ارائه می‌دهد اعتماد داریم.

پروتکل‌هایی مانند آوی، یونی سواپ و میکر دائو (MakerDAO)، توانایی این را دارند که دارایی‌هایی مانند یو‌اس‌دی کوین، اتر و رپد بیت کوین (Wrapped Bitcoin) را به طور مستقیم کنترل کنند، این موضوع به آنها این امکان را می‌دهد تا نوعی از محصولات مالی‌ را ایجاد کنند که ۷ روز هفته به صورت ۲۴ ساعته و ۳۶۵ روز سال را بدون توقف کار کنند، بدون آنکه نیازی به کارمند داشته باشند. با این کار هزینه بررسی و تراز‌کردن حساب‌ها از بین می‌رود. این فناوری فرایندهای مالی دستی را می‌گیرد و آنها را به برنامه‌های خودکار تبدیل می‌کند.

امور مالی غیرمتمرکز فرصتی استثنایی در اختیار کارآفرینان قرار می‌دهد تا بتوانند در دنیای امور مالی با قدرت رقابت کنند، جایی که روزگاری قلمروی انحصاری ‌شرکت‌های چندملیتی با تیم‌های حقوقی بزرگ بود. علاوه بر این، دیفای هزینه جابه‌جایی بین ارائه‌دهندگان مختلف را تقریباً به صفر رسانده است. کاربران می‌توانند سرمایه خود را بدون نیاز به کاغذبازی و پرداخت کارمزد، در عرض چند دقیقه از پلتفرم آوی به کامپوند (Compound) و از آنجا به یونی سواپ ببرند.

در دیفای سرمایهٔ کاربران می‌تواند به سرعت در جریان بهترین فرصت‌ها برای ارزش‌سازی قرار گیرد و این حوزه چیزی را به‌وجود می‌آورد که سیستم مالی جهان واقعاً به آن احتیاج دارد؛ رقابت و نوآوری واقعی. رقابت همان چیزی است که باعث می‌شود دیفای بر بانک‌های خرد غلبه کند. اگر برای مثال من بتوانم نرخ بهرهٔ سالیانه ۱۵ درصد را از برنامه‌های فعال در حوزهٔ امور مالی غیرمتمرکز کسب کنم، چه دلیلی دارد که بخواهم پول خود را در بانک پس‌انداز کنم؟

هر فرصتی با خطراتی همراه است

اما در حال حاضر، همه چیز در دنیای دیفای رو به راه نیست. تا به امروز برنامه‌های غیرمتمرکز فعال در شبکه اتریوم ۲۸۵ میلیون دلار را در هک‌های متعدد از دست داده‌اند، پاداش‌های سرمایه‌گذاری ناعادلانه تقسیم می‌شود و شبکه اتریوم روزبه‌روز شلوغ‌تر و استفاده از آن پرهزینه‌تر می‌شود.

مدل اعتماد در دیفای کدهای برنامه‌نویسی است و انسان‌ها در آن دخیل نیستند. رشد جامعه برای موفقیت هر اکوسیستمی ضروری است. یک پلتفرم برای آنکه موفقیت را تجربه کند هرگز نباید متراکم شود و تفاوتی هم ندارد که چه تعداد کاربر از آن استفاده می‌کنند.

اکنون به شبکه غیرمتمرکزی نیاز داریم که توسعه‌دهندگان بتوانند بدون نگرانی از سوءاستفاده و هک برنامه‌های خود را در آن پیاده‌سازی کنند، جایی که هر پیشرفتی پاداش می‌گیرد و مسائل مربوط به مقیاس‌پذیری به مشکل اصلی کاربران و توسعه‌دهندگان تبدیل نمی‌شود. تنها در این صورت است که می‌توان بانک‌های خرد را شکست داد و دید که گستردگی امور مالی مصرف‌کنندگان واقعاً چگونه است.

 

منبع  cointelegraph.com

مطالب پیشنهادی

برچسب‌ها

لینک مطلب:

کپی شد

مطالب پر بازدید

.

فهرست